Jak uciec przed rakiem głowy i szyi?
Od 16 do 21 września w całej Europie trwa kampania "Make Sense". W jej trakcie specjaliści będą starali się dotrzeć do jak największej liczby osób, by tłumaczyć, jak ważna jest profilaktyka nowotworów głowy i szyi.
W Poznaniu lekarze spotkają się we wtorek, 17 września w Pałacu Działyńskich, by tam porozmawiać m.in. o nowych czynnikach ryzyka. Dzień później w Wielkopolskim Centrum Onkologii będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych bez skierowania (w godz. 9:00-14:00, liczba miejsc jest ograniczona, trzeba się wcześniej zarejestrować, dzwoniąc pod numer tel.: 61 88 50 729). W czwartek specjaliści spotkają się z młodzieżą, a w piątek odbędą się warsztaty dla osób chorujących na nowotwory głowy i szyi.
Zwieńczeniem tygodnia profilaktyki w stolicy Wielkopolski będzie sobotni "Make Sense Run&Walk" - wspólny, pięciokilometrowy bieg i marsz wokół Jeziora Maltańskiego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
Udział w biegu jest bezpłatny, a zapisy nie są wymagane. Biegacze ruszą o godz. 10:00, a linia startu będzie zlokalizowana w pobliżu trybun ziemnych.
- Nasza wspólna radość i zabawa ma zwrócić uwagę na bardzo poważny problem onkologiczny w naszym kraju - podkreśla prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
w Wielkopolskim Centrum Onkologii. - Nowotwory głowy i szyi stanowią grupę nowotworów niedoszacowaną, których leczenie wiąże się często ze znaczącym obniżenie jakości życia pacjenta. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka, celowane leczenie, a przede wszystkim profilaktyka. Zapraszam wszystkich do udziału - wspólnie ucieknijmy przed rakiem głowy i szyi.
Dlaczego warto zadbać o profilaktykę nowotworów głowy i szyi? Problem jest istotny, ponieważ 60 proc. tego typu chorób wykrywana jest zbyt późno - dopiero w końcowych stadiach. W takich sytuacjach aż dwie trzecie pacjentów ma małe szanse na przeżycie kolejnych pięciu lat. Jednak gdy nowotwory głowy i szyi zostaną zdiagnozowane szybko, we wczesnych stadiach choroby - pacjenci mają nawet 90 proc. szans na przeżycie.
W 2013 roku europejska kampania "Zrozumieć nowotwory głowy i szyi" ogłosiła ratującą życię regułę "jeden przez trzy". Jeśli ktoś zauważy u siebie jeden z ważnych objawów, trwający co najmniej trzy tygodnie, powinien zgłosić się do lekarza. Te objawy to: niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, chrypka, ból gardła, guz na szyi, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, jednostronnie zatkany nos lub krwista wydzielina z niego.
Więcej informacji na temat tygodnia profilaktyki można znaleźć na stronie: glowaiszyja.pl.
AW