Strategia rozwoju Poznania - konsultacje społeczne

Jak powinna wyglądać stolica Wielkopolski w przyszłości? Miasto zapytało poznaniaków i poznanianki: seniorów i dzieci, studentów, całe rodziny, a nawet mieszkających tu obcokrajowców. Wnioski zostaną wykorzystane podczas pracy nad ważnym dokumentem. 

Na zdjęciu kilka dyskutujących osób, na pierwszym planie tabliczka z napisem: wspólnotowość i dialog społeczny - grafika artykułu
Zakończył się pierwszy etap konsultacji aktualizacji "Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+".

Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji "Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+". To dokument, który wyznacza najważniejsze kierunki określające, jak w przyszłości powinno wyglądać nasze miasto. 

Aby poznać zdanie poznaniaków i poznanianek, zaplanowano liczne spotkania i warsztaty. Tylko w styczniu na ten temat rozmawiali m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych, członkowie młodzieżowej rady miasta, uczący się w Poznaniu studenci-obcokrajowcy, seniorzy, radni osiedlowi, a także przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego, Rady Działalności Pożytku Publicznego i Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności w Poznaniu. Jeszcze w ubiegłym roku o "Strategii..." dyskutowali za to miejscy radni, studenci, przedsiębiorcy, przedstawiciele biznesu, naukowcy i cudzoziemcy.

Podczas warsztatów pojawiły się między innymi pomysły dotyczące zieleni miejskiej i ekologicznego transportu miejskiego. Podkreślano także znaczenie zachowania bioróżnorodności w mieście i rozwoju infrastruktury transportowej.

Omawiano potrzeby różnych grup, takich jak dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy obcokrajowcy. Podkreślano również rolę seniorów oraz tworzenia więzi międzypokoleniowych w budowaniu społeczności lokalnych. Dla uczestników ważne było umacnianie tożsamości lokalnej oraz rozwój kultury na osiedlach, w tym zwiększenie liczby miejsc spotkań międzypokoleniowych. 

Poruszano także kwestie dostępności mieszkań, polityki wynajmu i potrzeb różnych grup społecznych w tym zakresie. Zwracano uwagę na strategiczne znaczenie wspierania lokalnych przedsiębiorców, promocji wydarzeń międzynarodowych oraz tworzenia spójnych produktów turystycznych. Podkreślano również znaczenie konsultacji społecznych i włączenia głosów mieszkańców w proces przygotowywania strategii rozwoju oraz innych działań miasta.

Opinie oraz pomysły zebrane i wypracowane w trakcie spotkań i warsztatów będą mogły być wykorzystane w pracach nad aktualizacją strategii. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: poznan.pl/strategia/

AW