Centrum Profilaktyki Świt
Centrum Profilaktyki Świt to nowe miejsce na mapie Poznania. Od sierpnia do grudnia 2024 r. działało pilotażowo, teraz rusza pełną parą. Oferuje szerokie wsparcie w zakresie profilaktyki.
Pracujący tam specjaliści pomogą nie tylko osobom, które borykają się z uzależnieniami. Zapewnią także diagnostykę i specjalistyczne wsparcie w zakresie FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder, Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych). To choroba, mogąca dotknąć dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży. Centrum oferuje też pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla młodzieży.
- W Poznaniu potrzebne było miejsce, które zapewni kompleksowy i pełny system wsparcia dla osób z problemem uzależnień - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. - Centrum Profilaktyki Świt jest właśnie taką przestrzenią. Duży nacisk kładziemy na odpowiednią ofertę dla młodzieży i młodych dorosłych. Pomoc znajdą tu również najmłodsze dzieci i ich opiekunowie.
Oferta centrum dla mieszkańców stolicy Wielkopolski jest bezpłatna i znacząco zwiększa zakres wsparcia, jakie Miasto oferuje w szeroko rozumianej problematyce uzależnień i zdrowia.
- W Poznaniu od lat mamy Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. W jego ramach każdego roku przeprowadzamy wiele projektów, w których biorą udział tysiące osób - mówi Renata Grudzińska, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP - Nowe centrum pozwoli na skupienie pomocy w jednym miejscu, a tym samym - zwiększenie jej skuteczności. Dzięki odpowiednio przystosowanym i wyposażonym pomieszczeniom mamy też przestrzeń na szkolenia dla osób, które profesjonalnie zajmują się profilaktyką.
Rozwój, edukacja i zdrowie dzieci
W ramach centrum funkcjonują trzy oddzielone od siebie obszary działań. Pierwszy z nich to Strefa Rozwoju - obejmuje 5 gabinetów ze specjalistyczną ofertą profilaktyczną oraz terapeutyczną, przeznaczoną dla osób z problemami uzależnień. Pomoc w nich realizują organizacje pozarządowe: Fundacja Restart, Fundacja Novo oraz Stowarzyszenie Monar. W tej strefie działa też specjalistyczny punkt pierwszego kontaktu. Oferta obejmuje przede wszystkim konsultacje i terapie krótkoterminowe lub długoterminowe dla osób z uzależnieniem i ich bliskich, warsztaty i treningi uzupełniające, pomoc rodzicom w procesie wychowawczym, grupy wsparcia. Strefa Rozwoju oferuje również pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży w wieku 13-20 lat, zamieszkałych w Poznaniu i uczących się w szkołach w tym mieście.
- Od wielu lat współpracuję z osobami uzależnionymi, a także z wieloma instytucjami - mówi Jadwiga Gierczyk, dyrektorka Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Poznaniu, ze Stowarzyszenia Monar. - Sytuacja, w której nasi pacjenci są zaproszeni do ładnego, czystego i wyremontowanego miejsca, to coś unikalnego. Do tego współpracujemy z urzędnikami, którzy nas słyszą, rozumieją nasze potrzeby i są na nie otwarci. Zarówno dla nas, jak i naszych pacjentów to dostrzeżenie godności człowieka ma ogromne znaczenie. To miejsce może być wizytówką, pokazującą zupełnie nową filozofię pomagania innym.
W centrum znajduje się również Strefa Edukacji. To przestrzeń konferencyjno-szkoleniowa z przeznaczeniem na organizowanie różnego rodzaju spotkań czy warsztatów. Przeznaczona jest zarówno dla osób zagrożonych problemem uzależnień, jak i dla organizatorów wydarzeń branżowych, które mają podnosić kompetencje profesjonalistów zajmujących się tą problematyką.
Trzecią przestrzenią jest Strefa Dziecka. Zapewnia ona diagnostykę oraz pomoc w zakresie FASD. Realizowana jest ona przez miejską jednostkę: Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". Poza dostępem do diagnozy w ofercie są też porady specjalistów, dopasowane do konkretnych przypadków - m. in. psychologa, psychoterapeuty, neurologa, terapeuty, fizjoterapeuty. To także możliwość terapii opartej na integracji sensorycznej oraz konsultacje dla rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.
Centrum funkcjonuje w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8-16 oraz we wtorki i czwartki w godzinach 12-20. Dodatkowo dyżury w gabinetach specjalistycznych oraz wydarzenia w Strefie Edukacji realizowane mogą być w dni robocze w godzinach 8-20, a także (w zależności od potrzeb) również w weekendy.
AW