Biała Sobota w Poznaniu

Już w najbliższą sobotę, 15 lutego, w szkole podstawowej przy ul. Głogowskiej będzie można za darmo przebadać się i skorzystać z usług specjalistów. Będzie to pierwsza w tym roku Biała Sobota w Poznaniu. 

Na zdjeciu kobieta pobierająca krew z palca innej kobiecie - grafika artykułu
Biała Sobota to okazja do bezpłatnych badań

Lekarze będą czekać na poznaniaków i poznanianki w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki, przy ul. Głogowskiej 92, od godz. 10 do 13 (część badań będzie dostępna już od godz. 9). Wydarzenie organizuje Caritas Archidiecezji Poznańskiej, a współfinansuje - Miasto Poznań. 

Podczas Białej Soboty będzie można skorzystać z porady endokrynologa, kardiologa, pulmonologa, reumatologa, ortopedy, nefrologa, fizjoterapeuty, dietetyka, internisty oraz położnej. To świetna okazja, by zmierzyć poziom cholesterolu, glukozy czy trójglicerydów we krwi, a także wykonać USG brzucha czy piersi oraz EKG serca. Studenci podpowiedzą, jak zadbać o prawidłową dietę, zmierzą ciśnienie i pomogą w analizie składu ciała. 

Miasto Poznań włącza się w organizację wydarzenia, zapewniając dodatkowe badania. Na parkingu za szkołą już od godz. 9 na pacjentów czekać będzie osteobus, w którym można zmierzyć gęstość kości, a tym samym sprawdzić ryzyko osteoporozy. Obok stanie rentgenobus, w którym będzie można wykonać RTG klatki piersiowej, by poznać stan płuc. Przedstawiciele Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych zaoferują pomiar glukozy we krwi i podpowiedzą, jak kontrolować jej poziom. Zmierzą także ciśnienie i wyjaśnią, jak prawidłowo zadbać o żywienie. 

Uwaga: osoby zamierzające wykonać badania cholesterolu czy trójglicerydów powinny być na czczo.

Na pacjentów czekać też będą przedstawiciele Drużyny Szpiku, którzy wyjaśnią wszelkie wątpliwości dotyczące pobierania szpiku, a członkinie Poznańskiego Towarzystwa "Amazonki" przybliżą profilaktykę raka piersi. Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka umożliwi badanie znamion wideodermatoskopem, a przedstawiciele firmy Zepter Medical zaproszą na masaż. 

Na stoisku firmy Audika będzie można sprawdzić swój słuch, a na stanowisku Family Optic - wzrok. Pracownicy wielkopolskiego oddziału NFZ opowiedzą o programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak zdobyć dofinansowanie na sprzęt rehabilitacyjny i jak zapisać się do sanatorium, a przedstawiciele sanepidu pomogą palaczom zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Chętni będą mogli również dowiedzieć się, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu - wątpliwości rozwieją Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. 

Dostępny będzie również punkt konsultacji lekowych prowadzony przez Okręgową Izbę Aptekarską. Studenci medycyny ze Stowarzyszenia IFMSA będą edukować na temat profilaktyki chorób układu krążenia i nowotworów kobiecych oraz męskich. 

Na stoisku Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Poznańskiego Centrum Świadczeń będzie można poznać szeroką ofertę bezpłatnych usług miejskich dla starszych osób. Przedstawiciele tych instytucji podpowiedzą również,  co trzeba zrobić, aby otrzymać Złotą Kartę Seniora. 

Szczegółowe informacje na temat pełnej oferty będą udzielane w oznaczonym punkcie informacyjnym - na wprost wejścia głównego w budynku szkoły. Osoby z ograniczoną ruchomością i z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z windy oraz wsparcia wolontariuszy.

AW