Wystawa - Poznań - miasto w przebudowie
Złożone z wystawy i otwartych dyskusji przedsięwzięcie poświęcone jest refleksji nad śródmieściem Poznania. Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty architektoniczne, zarówno zrealizowane, jak i pozostające w formie planów.
Ich dobór ma charakter subiektywny i zwracać ma jedynie uwagę na skalę zmian oraz odzwierciedlać złożoną problematykę inwestycji architektonicznych realizowanych w naszym mieście, zarówno w wymiarze architektoniczno-urabnistycznym, jak i społecznym oraz politycznym.
Wystawa stanowić będzie punkt wyjścia do dyskusji. W ramach trzech spotkań (13.02, 20.02., 6.03. g. 19 Sala Wystaw), poszukiwane będą odpowiedzi m.in. na pytania: Jak nowe inwestycje zmieniają Poznań? Jakie idee, ideologie, strategie i koncepcje stoją za nowymi realizacjami? Dla kogo są? Jak to wpływa na funkcjonowanie miasta, jego wizerunek, codzienne życie mieszkańców? Czy aktywne zaangażowanie mieszkańców może mieć wpływ na kształt i wygląd miasta? Jak wygląda użytkowanie przestrzeni publicznej Poznania? Jak kształtowana jest estetyka miasta i ład przestrzenny?
Moderator spotkań - dr Piotr Korduba.
SPOTKANIE / 1 /
13.02. g. 19
Jak nowe inwestycje zmieniają Poznań? Jakie idee, ideologie, strategie i koncepcje stoją za nowymi realizacjami? Jak odnoszą się do historycznej tkanki miasta? Czy istnieje coś takiego jak tradycja architektoniczna tego miasta, ale także specyficzny charakter Poznania? Jak wykorzystywany jest architektoniczny potencjał Poznania?
Elżbieta Janus - dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu / Kacper Pobłocki - antropolog miasta / Eugeniusz Skrzypczak - architekt / Jarosław Trybuś - historyk architektury
SPOTKANIE / 2 /
20.02. g. 18.00
Czemu służą nowe inwestycje w centrum miasta? Dla kogo są? Jak to wpływa na funkcjonowanie miasta, jego wizerunek, codzienne życie mieszkańców? Czego brakuje w śródmieściu, a czego jest za dużo? Czy miasto do kogoś należy (np. do architektów, deweloperów, mieszkańców, urzędników)? Czy aktywne zaangażowanie mieszkańców może mieć wpływ na kształt i wygląd miasta? Jakie są ich oczekiwania?
Michał Marcinkowski - kulturoznawca / Piotr Libicki - historyk sztuki / Krzysztof Podemski - socjolog / Michał Wybieralski - dziennikarz
SPOTKANIE / 3 /
6.03. g. 18.00
Pokaz projektu Marii Fenrych "Poznań bez reklamy". Jak wygląda użytkowanie przestrzeni publicznej Poznania? Jak kształtowana jest estetyka miasta i ład przestrzenny? Czym jest porządek w mieście?
Maria Fenrych - artystka wizualna / Marcin Kościuch - architekt / Joanna Bielawska - Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu
Wstęp wolny.
Zobacz www.zamek.poznan.pl/