Powiększ tekst

Wernisaż wystawy malarstwa Edwarda Szuttera oraz promocja książki Dariusza Milińskiego

19.04.2006
19:00
Galeria "Pod Lipami", Os. Pod Lipami 108a, Poznań
Wstęp wolny
Opis

Wernisaż malarstwa Edwarda Szuttera - "Pod pozorem codzienności" oraz promocja książki Dariusza Milińskiego - "Urodzony na cmentarzu" (o godz. 20:00)
Wstęp wolny.

E. Szutter - ur. się w 1957 r. w Bolesławcu Śl. Autodydaktyk. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w 56 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach malarstwa. Miał 11 wystaw indywidualnych.
Więcej na oficjalnej stronie artysty: www.szutter.info

Po wernisażu o godz. 20 promocja książki DARIUSZA MILIŃSKIEGO
"Urodzony na cmentarzu"

D. Miliński - ur. 10 lipca 1957 r. w Cieplicach k. Jeleniej Góry. Malarz, poeta, aktor, inspirator wielu akcji artystycznych, animator kultury. Z zawodu jest artystą plastykiem, w 1980 r. zdobył uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest autorem ponad 70 wystaw indywidualnych, uczestniczył w około 60 zbiorowych pokazach sztuki w Polsce, a także za granicą m.in. we Francji, Niemczech i USA. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesieciu happeningach artystycznych i plenerach. Jest założycielem Grupy Plastycznej "Pławna 9" i autorem spektakli ulicznych. Mieszka i pracuje w stworzonej przez siebie wiosce artystycznej u podnóża Gór Izerskich, niezwykłym miejscu sztuki i różnorodnych działań artystycznych.

"Urodzony na cmentarzu" to książka, w której Miliński z rzadko dzisiaj spotykaną szczerością, przedstawia czytelnikowi osobiste poszukiwania wyjścia z cmentarza, na którym się urodził.
Artysta z dużą dozą wnikliwej obserwacji, opisuje moment, w którym znalazł się przekraczając Cmentarną Bramę, gdy, to spotkał Dobro oraz Zło, uosobione w symbolicznych postaciach Anioła i Diabła.
Możemy też poznać jak to w dalszym życiu, wartości reprezentowane przez te postacie, zmieniały jego nienaruszalne poglądy na świat.
Język, którym posługuje się autor jest jego osobistą ekspresją nie inspirowaną wymyślnymi określeniami, zaczerpniętymi z oficjalnego stylu, literackich zwierzeń. Jest w tym soczystość prawdziwego języka stworzonego przez rzeczywistych ludzi.
Dzięki temu powstał wnikliwy i barwny dokument z życia polskiego społeczeństwa przeniesionego w drugiej połowie dwudziestego wieku na tak zwane Ziemie Odzyskane.
Dariusz Miliński tworzy portrety ludzi, którzy chcieli osiągnąć lub osiągnęli coś, co według ich najbliższego otoczenia, było nieosiągalne. Ze zrozumieniem też pokazuje tych, którym to się nie udało i pozostali na cmentarzu.
Książka ta, to ważny dokument epoki. Przeznaczona jest dla tych, którzy wierzą w człowieka i jego nieograniczone możliwości rozwoju.

Zobacz www.psmwinogrady.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR