VIII edycja konkursu dla szkół ponadpodstawowych z okazji obchodów "Dni Ziemi 2007" pod hasłem "CZAS MAMUTA"
PAŃSTWOWY INSTYTUT GEOLOGICZNY ODDZIAŁ dolnośląski zaprasza do udziału w VIII edycji konkursu organizowanego z okazji obchodów "Dni Ziemi 2007", pod hasłem "CZAS MAMUTA".
Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych (gimnazjum, liceum, technikum itp.) z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego do wzięcia udziału w konkursie wiedzy geologicznej i środowiskowej.
Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: na poziomie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Obejmie on obszar całej Polski, podzielonej na siedem regionów. Półfinały rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów w obrębie każdej kategorii wiekowej rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODY VIII EDYCJI KONKURSU.
I etap konkursu - finał regionalny (półfinał) dla uczniów z województw dolnośląskiego i wielkopolskiego
W ramach tej części konkursu uczeń powinien samodzielnie przygotować pracę pisemną na jeden z poniższych tematów:
Praca pisemna (temat do wyboru):
- " Najsłynniejszy mamut na świecie..."
Mamuty pojawiły się na Ziemi około 2 mln lat temu. Wyginęły stosunkowo niedawno - jakieś 10 000 lat temu, a biorąc pod uwagę karłowate mamuty zamieszkujące wyspę Wrangla, wiek ten można przesunąć do około 4 000 lat temu. Pozostawiły po sobie liczny materiał kostny. Oprócz tego, do dziś w wiecznej zmarzlinie Syberii znajdowane są ich bardzo dobrze zachowane ciała. Które, ze znanych współczesnej nauce znalezisk mamuta, jest Twoim zdaniem najważniejsze? Uzasadnij swój wybór. A może Ty odkryłeś gdzieś szczątki mamuta?
- "Plusy i minusy życia w stadzie mamutów"
Porównując współcześnie żyjące słonie, naukowcy starają się odtworzyć tryb życia oraz pewne zachowania i zwyczaje mamutów. Opisz w swojej pracy, jakie Twoim zdaniem korzyści odnosił mamut żyjąc w grupie, a co przez to tracił?
- "Czy grozi nam kolejna epoka lodowcowa?"
Coraz częściej zaczyna się mówić o ociepleniu klimatu Ziemi. Wystarczy tylko spojrzeć dziś za okno (np. 3 stycznia 2007 r.), by przekonać się, że coś z tą zimą jest nie tak... A może to tylko pozory, a globalne ocieplenie jest fikcją? Może wpływ człowieka na zmianę klimatu jest mocno przesadzony? W dalszym ciągu naukowcy nie potrafią precyzyjnie odpowiedzieć, co czeka nas w przyszłości - ciepło czy zimno... W pracy konkursowej przedstaw swoją opinię na ten temat.
Warunki formalne przyjęcia pracy:
Zwracamy się do nauczycieli z prośbą o wstępną selekcję prac. Prosimy o nadsyłanie maksymalnie 8 prac, podpisanych przez tego samego nauczyciela z danej szkoły.
- praca pisemna nie może przekraczać objętości 4 stron formatu A4 (2 kartki!)
- praca powinna zawierać: imię i nazwisko autora, klasę, adres i telefon/faks szkoły oraz imię inazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego została wykonana
końcowy termin nadsyłania prac: 30 marca 2007 r. pod uwagę brana jest data stempla pocztowego.
PRACE KONKURSOWE PROSIMY NADSYŁAĆ NA ADRES:
Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie, Oddział Dolnośląski
al. Jaworowa 19, 53-122 Wrocław,
z dopiskiem na kopercie - "KONKURS"
Informacje dotyczące konkursu:
Wszelkich informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego:
Danuta Kamecka - tel. (0 71) 337 20 91 (w. 139)
Małgorzata Kładź - tel. (0 71) 337 20 91 (w. 116)
e-mail: konkursgeo@tlen.pl
Informacje o konkursie zamieszczone są także na stronie internetowej naszego Oddziału http://www.od.pgi.gov.pl/ oraz Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie
http://muzeum.pgi.gov.pl/.