Prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
Jak co roku w okresie przedświątecznym Muzeum Narodowe Rolnictwa
i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie organizuje prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Spotkania odbywać się będą w dniach od 26 listopada do 20 grudnia br. (z wyjątkiem sobót
i niedziel) w budynkach dwóch zabytkowych XIX-wiecznych stodół oraz w salach wystaw czasowych na terenie Muzeum. Spotkania tegoroczne - pod tytułem "Czy znasz dziadka do orzechów?" - mają na celu przypomnienie tradycji dekorowania drzewek świątecznych oraz wigilijnego stołu orzechami. Tytułowy dziadek do orzechów, to po prostu narzędzie do rozłupywania i kruszenia orzechów, które często zadziwia bogactwem techniki wykonania, materiału i formy, wynikających często też z fantazji i pomysłowości ich wytwórcy.
Tegoroczne nasze spotkania ponadto jak co roku uświetni przedstawienie okolicznościowe w wykonaniu aktorów scen poznańskich. Uczestnicy spotkań będą mogli ponadto obejrzeć dwie wystawy czasowe:
- Czy znasz dziadka do orzechów?, wystawa prezentująca około 130 dziadków do orzechów ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Eksponaty pochodzących głównie z Europy, nieliczne przykłady z Chin, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych;
- Świat miniatur. Rolnictwo w modelarstwie, wystawa prezentująca zminiaturyzowane, ale wierne w szczegółach modele maszyn i sprzętów rolniczych. Część z modeli została uruchomiana. Wystawa ze zbiorów Muzeum Rolniczego w Wandlitz (Niemcy), Słowackiego Muzeum Rolnictwa w Nitrze, Węgierskiego Muzeum Rolnictwa w Budapeszcie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zespołu Szkół Technicznych im. M. Drzymały w Poznaniu oraz ze zbiorów własnych Muzeum w Szreniawie. Z myślą o najmłodszych zwiedzających przygotowano specjalny kącik zabaw.
Przewidziane są także spotkania z artystami ludowymi oraz "Gwiazdkowe spotkania ze zwierzętami", czyli pokaz w zagrodach zwierząt gospodarskich tradycyjnie związanych z szopką bożonarodzeniową.
Zobacz www.muzeum-szreniawa.pl