Powiększ tekst

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek".

08.03 – 09.03.2014
Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ul. Bukowska 16)
Wstęp wolny
Opis

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek" został po raz pierwszy zorganizowany w 2001 roku przez ludzi związanych z "Marcinkiem", czyli I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Pomysłodawcą festiwalu i jego założycielem jest Andrzej Dymitrowski, natomiast od trzech lat festiwalem kieruje Katarzyna Mizerkiewicz - również nauczyciel języka polskiego.

- Interesuje mnie, czy młodzież wie, co chce powiedzieć i jak - a do tego jest potrzebna świadomość języka. Chciałbym, by uczniowie mieli świadomość istnienia i potrzeby bywania nie tylko w teatrze klasycznym, ale też alternatywnym - mówił podczas jednej z edycji festiwalu. Dymitrowski podkreślał, że przegląd nie ma wychowywać "zawodowców", ale świadomych widzów.

Przedwojenna tradycja

Andrzej Dymitrowski chce kontynuować tradycję przedwojennych spotkań teatralnych. Z okazji PeWuKi w 1929 roku w szkolnej auli wybudowano scenę, na której swoje przedstawienia wystawiały teatry szkolne z całej Polski.

Po wojnie działało tam wiele amatorskich grup. Istotny dla historii festiwalu był założony 29 lat temu przez Dymitrowskiego i jego uczniów Teatr "Ba", który działał do 2003 roku. Ludzie z nim związani niezmiennie odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu wydarzenia. - Choć festiwal początkowo był przedsięwzięciem amatorskim, bardzo szybko udało mu się zaistnieć na kulturalnej mapie Poznania - mówią organizatorzy.

Konfrontacja z profesjonalistami

Festiwal jest skierowany do młodzieży licealnej i gimnazjalnej, a jego celem są: konfrontacja i ocena dorobku artystycznego młodzieżowych zespołów teatralnych, prezentacja poszukiwań twórczych w dziedzinie repertuaru i wyrazu artystycznego, oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą teatralną.

Kilkuletnia tradycja pokazuje, że z roku na rok rośnie poziom prezentowanych na nim przedstawień. Poza tym, młodzi artyści mają szansę na konfrontację z profesjonalnie zajmującymi się teatrem ludźmi - w tym z jury, w którego skład wchodzą m.in. krytycy, aktorzy czy reżyserzy teatralni. W tym roku będą to: Katarzyna Grajewska - kierownik literacki Teatru Animacji, Mieczysław Hryniewcz - aktor filmowy i teatralny oraz Krzysztof Cicheński - teatrolog z Katedry Teatru i Dramatu UAM.

"Marcinek" dla najlepszych

Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę, 8 marca i potrwa do niedzieli. W sobotę i w niedzielę swoje przedstawienia zaprezentują zakwalifikowani do konkursu licealiści i gimnazjaliści z całej Polski. - Wystąpi 14 zespołów. Kryteria obowiązujące przy ich ocenie to: dobór repertuaru, oryginalność wyrazu artystycznego (inscenizacja, reżyseria, oprawa plastyczna, muzyczna, choreografia), umiejętności aktorskie oraz wartości wychowawcze - zdradza Katarzyna Mizerkiewicz, kierująca organizacją festiwalu.

Na scenie pojawią się zespoły z Poznania, ale także m.in. młodzież z Łomży, Złotowa, Słupska, Tarnowa Podgórnego, Wągrowca i Wesołej. Wyniki poznamy 9 marca. Zwycięzca otrzyma "Marcinka", czyli statuetkę z brązu wykonaną przez artystę rzeźbiarza, Michała Gołąbka.

Wstęp wolny.

Zobacz www.marcinekfestiwal.pl

Drukuj tekst
Pokaż kod QR