Koncert Nasi Goście
Stanisław Skrowaczewski zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc jednocześnie jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem.
Urodził się we Lwowie. W wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Mając 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później grał i dyrygował III Koncertem fortepianowym Beethovena. Rana ręki jaką odniósł w czasie wojny przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się na kompozycji i dyrygenturze.
W 1946 roku został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, następnie był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949-54), Filharmonii Krakowskiej (1954-56) oraz pracował jako dyrygent w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956-59).
Lata powojenne Stanisław Skrowaczewski spędził w Paryżu, gdzie studiował u Nadii Boulanger i uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque. W 1956 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki w Rzymie. W 1958 roku na zaproszenie George'a Szella pojechał do USA, gdzie zadebiutował z Cleveland Orchestra. Następnie dyrygował New York Philharmonic, orkiestrami symfonicznymi w Pittsburghu i Cincinnati. W 1960 roku został dyrektorem muzycznym Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra). Od tego czasu regularnie koncertuje z większością renomowanych orkiestr świata, jak również z orkiestrami operowymi m.in. Vienne State Opera i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Odbył międzynarodowe tournée z orkiestrami Concertgebouw, Orchestre National de France, Hamburger Symphoniker, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Po 19 latach pracy na stanowisku dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra, w latach 1984-91, był głównym dyrygentem Hallé Orchestra. Za interpretację symfonii Brucknera Stanisław Skrowaczewski otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. Za popularyzację muzyki współczesnej z Minnesota Orchestra został nagrodzony pięcioma nagrodami ASCAP. Dorobek nagraniowy artysty jest olbrzymi. Nagrywał dla wielu firm nagraniowych - RCA, Philips, CBS, Denon (Japonia), EMI/Angel, Mercury, Vox, Erato, Muza i Arte Nova i Oehms Classics. Wiele jego wcześniejszych nagrań analogowych zostało wydanych na płytach kompaktowych, a nowe nagrania Szostakowicza, Brahmsa, a szczególnie Brucknera otrzymują ciągle wysokie nagrody.
Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest honorowym dyrygentem (Conductor Laureate) Minnesota Orchestra i dyrygentem gościnnym (Principal Guest Conductor) Saarlaendischer Rundfunk Orchestra i Principal Conductor w Yomiuri Nippon Symphony Orchestra w Tokio.
W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Stanisław Skrowaczewski - dyrygent
Arkadiusz Krupa - rożek angielski
w programie: R. Wagner - Uwertura do Tannhäusera, S. Skrowaczewski - Koncert na rożek angielski i orkiestrę, R. Strauss - Poemat symfoniczny Also sprach Zarathustra op. 30
bilety: 40, 25, 20/15 zł
Zobacz www.filharmoniapoznanska.pl