Kino wietnamskie - Festiwal "Kino w pięciu smakach"
Projekt ma wyraźnie społeczny wymiar, kino jest tu wykorzystane jako doskonały instrument poznawczy. Program przygotowywany jest pod kątem szerokiego ukazania wietnamskiej kultury, a seanse filmowe są pretekstem do dyskusji. W programie znajdą się nie tylko filmy tworzone przez wietnamskich artystów, ale także obrazy ukazujące punkt widzenia z zewnątrz, z innych krajów i kultur.
5 października, 15.00
"Opowieść Pao", reż. Quang Hai Ngo, Wietnam 2006, 100 min.
Wkraczająca w życie, Pao opowiada rodzinną historię, rozgrywającą się w górach północnego Wietnamu. Okolicę zamieszkuje tradycyjna społeczność Hmong. Życie ludzi, które zatrzymało się jakby poza czasem, wypełnia ciężka praca na roli i wizyty na okolicznych targach. Piękne kobiety, ubrane w ręcznie szyte, kolorowe stroje, wspinają się górskimi ścieżkami z wyplatanymi koszami na plecach.
6 października
16.00
"Jesienna podróż", reż. Ham Tran, Tajlandia/USA 2006, 135 min.
Film otwiera XV-wieczna legenda o królu Le Loi, baśń o niezwykłym wojowniku, który wraz z boską pomocą stawia czoła chińskim najeźdźcom. Stanowi ona metaforyczne wprowadzenie do opartej na faktach historii rodziny wietnamskich uchodźców i ich dramatycznej walki o przetrwanie po upadku Sajgonu.
7 października
17.00
"Schyłek lata", reż. Tran Anh Hung, Wietnam/Francja 2000, 112 min.
"Schyłek lata" to pozbawiona gwałtownych ruchów medytacja nad kolorem, fakturą, kompozycją kadru.
DKF KAMERA: po seansie dyskusja o filmie w Cafe Muza w holu kina.
8 października
18.00
"Dong co - na skraju płci", reż. Bguyen Trinh Thi, Wietnam 2007, dokumentalny, 52 min.
Świątynie popularnego w Wietnamie kultu Bogini Matki "Dao Mau" to jedne z nielicznych miejsc w Hanoi, skupiających środowisko homoseksualistów.
"Płacz do wynajęcia", reż. Lan Phuong, Wietnam 2008, dokumentalny, 21 min.
Jedna z charakterystycznych dla Wietnamu profesji to zawód płaczki. Ceremonia pogrzebowa nie może się bez niej obejść.
"Rocznica", reż. Ham Tran, USA 2003, 28 min. [razem 101 min.]
Wietnamski mnich przygotowuje się do rocznicy śmierci brata. Pali kadzidło, gotuje specjalny ryż klejący, smaży warzywa.
9 października
19.00
"Me Thao", reż. Viet Linh, Wietnam/Francja 2002, 88 min.
Tytułowa Me Thao to piękna posiadłość ziemska w północnym Wietnamie, w czasach o których opowiada film będącym jeszcze francuską kolonią. Sielskie życie jej mieszkańców zakłóca śmierć narzeczonej właściciela ziemi, Nguyena.
10 października
20.00
"Sowa i wróbel", reż. Stephane Gauger, Wietnam/USA 2008, 97 min.
Jak długa jest noc w Sajgonie, przekona się dziesięcioletnia Thuy, uciekinierka z prowincji, gdzie pracowała w małej fabryczce swego wuja. Odważnie wkroczy w rozgorączkowany miejski świat pełen ludzi, kramów i nie ustającego ani na chwilę dźwięku klaksonów. Zapracowani rówieśnicy, poznani na ulicy, wprowadzą ją w tajniki biznesu.
11 października
21.00
"Życie w strachu", reż. Bui Thac Chuyen, Wietnam 2005, 104 min.
Bohater filmu, Tai powtarza: Nic się nie stało, ale wciąż się boję, bardzo się boję. Tai jest byłym żołnierzem Sajgonu. Walczył po stronie popieranego przez USA rządu, który właśnie przegrał wojnę z północnym, komunistycznym Hanoi. Jego życie w czasie tej wojny znaczyło bardzo niewiele. Podobnie po niej. Ma jednak dwie piękne żony. Żeby zarabiać na życie, nielegalnie rozbraja miny.
Zobacz www.kinomuza.pl