Halina Frąckowiak - koncert
Halina Frąckowiak - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Urodziła się 10 kwietnia 1947 w Poznaniu.
W czerwcu 1963 zakwalifikowała się do "Złotej Dziesiątki" II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Współpracowała z Czerwono-Czarnymi;
w maju 1964 została solistką gdańskich Tonów Ryszarda Poznakowskiego.
Na przełomie lat 1965 i 1966 wróciła do Poznania, zasilając grupę Tarpany, z którą nagrała swój pierwszy przebój "Cień i ty".
W 1966 wraz z zespołem zakwalifikowała się także do finału Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków.
W 1968 H.Frąckowiak została wokalistką Drumlersów, z którymi występowała pod pseudonimem Sonia Sulin. Z grupą wylansowała przeboje "Wymyśliłam nas" oraz "Cwaniara". Pomimo występów w TV, licznych nagrań radiowych oraz muzyki do filmu "Przygoda z piosenką", Drumlersi nie zdołali dołączyć do czołówki polskiego beatu. Po rozwiązaniu zespołu H. Frąckowiak powróciła do swego nazwiska.
Zarejestrowana w marcu 1970 płyta długogrająca ABC potwierdziła wiodącą rolę H.Frąckowiak wśród wokalistów grupy. VIII KFPP w Opolu w 1970 przyniósł nagrodę śpiewanej przez nią piosence "Barwy ziemi". W końcu roku H. Frąckowiak uczestniczyła w nagraniu śpiewogry "Janosik, czyli na szkle malowane".
Na przełomie 1971 i 1972 wokalistka zrealizowała dla TV program "Julia" w reż. Krzysztofa Bukowskiego, wieńcząc nim współpracę z ABC. Kilka piosenek do programu nagrała z muzykami Testu.
W lutym 1972 będąc u szczytu popularności H.Frąckowiak zdecydowała się na karierę solową. Współpracowała z zespołem Andrzeja Thenarda, później zorganizowała własną grupę instrumentalną, którą tworzyli: Krzysztof Zgraja (flet), Mirosław Męczyński (eks-Test; gitara, gitara basowa), Andrzej Tylec (eks-Niemen Enigmatic; perkusja) i Jacek Mikuła (instrumenty klawiszowe).
Jesienią 1972 występowała z czeską grupą Blue Effect, a w roku następnym z zespołem instrumentalnym Karola Nicze.
W latach 1972-1973 wokalistka wystąpiła na festiwalach w Rostocku, Dreźnie, Belgradzie i Ostendzie, gdzie zdobyła 3. nagrodę wraz z Urszulą Sipińską i Stanem Borysem.
W plebiscytach "Non Stopu" w latach 1972-1973 solistkę dwukrotnie wybrano najpopularniejszą piosenkarką kraju.
W 1974 ukazał się pierwszy solowy album H.Frąckowiak "Idę", gromadzący nagrania radiowe z lat 1971-1974, nagrane z towarzyszeniem muzyków różnych formacji.
W latach 1972-1974 wokalistka występowała w NRD, Rumunii, Jugosławii, Bułgarii i Czechosłowacji.
W 1975 H.Frąckowiak rozpoczęła współpracę z Józefem Skrzekiem, który skomponował dla niej m. in. "Brzegi łagodne" oraz nagrodzoną w 1976 na festiwalu w Opolu, gdzie wystąpiła z grupą Hokus, "Pieśń Geiry".
W latach 1975-1978 wokalistka śpiewała m. in. z zespołami: Dzikie Dziecko, 26 - S, Spisek, Heam i Krater. Płyta "Geira", nagrana z grupą SBB, zawierała zbiór kompozycji J. Skrzeka do tekstów Juliana Mateja.
W 1979 przez trzy miesiące H. Frąckowiak koncertowała w USA z grupą Perfect. Później występowała z Kwartetem Marka Stefankiewicza (eks-Budka Suflera; fortepian), którego skład uzupełniali: Zbigniew Szularz (gitara), Wojciech Bruślik (gitara basowa), Aleksander Bem (perkusja). Na listach przebojów pojawiły się utwory: "Małe jeziora" i "Tam gdzie lekki wieje wiatr", śpiewany w duecie z Krystyną Prońko. Wokalistka kontynuowała współpracę z J. Skrzekiem, biorąc udział w realizacji jego płyty "Józefina" oraz nagrywając album "Ogród Luizy" z muzyką Skrzeka do wierszy K. Wierzyńskiego. Równolegle na krążku "Serca gwiazd" ukazały się nagrania radiowe z ostatnich lat.
W połowie lat 80-tych H.Frąckowiak powróciła na listy przebojów serią udanych utworów: "Anna już nie mieszka tu", "Tin Pan Alley", "Dancing Queen", "Papierowy księżyc".
W 1986 artystka wystąpiła w spotkaniu dinozaurów w Sopocie.
W 1993 podczas XXX KFPP w Opolu otrzymała "Złotą Płytę" za całokształt pracy artystycznej.
Bilety w cenie 75 zł w sklepach Rosenthal (Arkadia, ul. Ratajczaka 44, Kupiec Poznański, pl. Wiosny Ludów) oraz w CIM (Arkadia, ul. Ratajczaka 44).
Zobacz www.halinafrackowiak.pl