"Granice wolności mediów"- zaproszenie do udziału w debacie
Jan Rokita - poseł na Sejm z ramienia PO, prawnik, Piotr Frydryszek - prezes Radia Merkury, Grzegorz Gauden - prezes spółki Presspublica, która wydaje "Rzeczpospolitą" wezmą udział w dyskusji " Granice wolności mediów". Spotkanie, odbędzie się 24 kwietnia o godz. 11.00 w WSNHiD, ul. Kutrzeby 10, sala 004, poprowadzi je ojciec Tomasz Dostatni - dominikanin, prezes Fundacji "Ponad granicami".
Podczas rozmowy zgromadzeni goście będą się zastanawiać gdzie przebiega granica wolności mediów, dokąd zmierza dzisiejsze dziennikarstwo, jakich dziennikarzy kształcą uczelnie i czy w obliczu skomercjalizowania kultury możliwe jest funkcjonowanie dziennikarstwa wysokiego? Czy informacja, która stała się towarem, jest w stanie poszukiwać prawdy i objaśniać rzeczywistość?
Spotkanie skierowane jest do dziennikarzy, wykładowców studentów oraz osób zainteresowanych szeroko pojętą sztuką dziennikarską oraz etyką mediów.
Jan Rokita - Członek Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, został również działaczem opozycyjnego ruchu Wolność i Pokój, organizacji o profilu antykomunistycznym i pacyfistycznym. Założyciel i członek Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność" (1985-1989). W 1989 roku został wybranym posłem na Sejm X kadencji PRL. Był wówczas członkiem i wiceprzewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 1991 roku wstąpił do Unii Demokratycznej. W rządzie Hanny Suchockiej pełnił funkcję szefa Urzędu Rady Ministrów. W 1997 roku rozstał się z dotychczasową partią i został działaczem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2000 roku wybrano go prezesem tegoż Stronnictwa. We wrześniu 2001 roku został posłem Platformy Obywatelskiej. Od 2003 roku jest przewodniczącym klubu parlamentarnego PO oraz członkiem zarządu krajowego partii. Zdobył ogromną popularność zasiadając w komisji śledczej ds. afery Rywina. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku po raz kolejny zdobył mandat poselski.
Grzegorz Gauden (ur. 17 marca 1953 roku) - dziennikarz prasowy i radiowy. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1975-1977, podczas studiów, przewodniczący Komisji Kultury Zarządu Wojewódzkiego SZSP. W czasach Solidarności, redaktor naczelny dziennika "Wiadomości Dnia" i "Obserwatora Wielkopolskiego", tygodnika Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność". 13 grudnia 1981 internowany. Uwolniony w lipcu 1982. Krótko potem emigrował wraz z rodziną do Szwecji. W 1993 roku wrócił do Polski. Początkowo związany z koncernem Bulls Press zajmującym się w Polsce dystrybucją komiksów i materiałów agencyjnych. Od 1995 roku do dziś - z norweskim koncernem prasowym Orkla Media.
Do roku 2006 redaktor naczelny należącego w 51% do Orkli i w 49% do Skarbu Państwa dziennika "Rzeczpospolita" i prezes wydawnictwa Presspublica, wydającego tę gazetę. 13 września 2006 na stanowisku redaktora naczelnego zastąpił go Paweł Lisicki, który odszedł z redakcji w proteście przeciw zwolnieniu Bronisława Wildsteina, natomiast na stanowisku prezesa wydawnictwa Presspublica zastąpił go Truls Velgaard z Mecom Group, która latem 2006 odkupiła od Orkla Media jej udziały w Presspublice.
Piotr Frydryszek - prezes Zarządu Radia Merkury SA. Jest także prezesem Stowarzyszenia Radia Publicznego, czyli organizacji reprezentującej interesy powołanych na mocy Ustawy o Radiofonii i Telewizji spółek radiowych z wyłącznym udziałem skarbu państwa.
Tomasz Dostatni - dominikanin, publicysta i duszpasterz inteligencji Były dyrektor poznańskiego wydawnictwa W Drodze, autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych "Rozmowy w drodze". Obecnie ojciec Dostatni prowadzi Dominikańską Fundację Ponad Granicami w Lublinie.
Zobacz www.wsnhid.pl/