Dni Twierdzy Poznań - Schrony Osi 64 + 1
W tym roku przedłużono Oś o nowy obiekt -
1. Schron "Zimnowojenny" zlokalizowany pod budynkiem przy ul. Kasprzaka 33 vis a vis przystanku linii autobusowej 164,
Atrakcje:
a) Wystawa "Nasz Łazarz na przestrzeni lat"
b) Zwiedzanie schronu z przewodnikiem
c) Wystawa pamiątek z okresu PRL
Schron dotąd niedostępny dla odwiedzających, wybudowany w latach 50 XX w. Zachowany w dobrym stanie, składający się z kilku pomieszczeń wyposażonych w ławki, dostęp do wody pitnej, wyjście ewakuacyjne oraz unikalny w pełni sprawny tzw. "korbowy" system wentylacji schronu.
2. Schron "Wilson" Schron położony w odległości 100 m od przystanku autobusowego linii 64,
Atrakcje:
a) Zwiedzanie schronu z przewodnikiem PTTK
b) Prezentacja wyposażenia Schronu z zakresu obrony cywilnej
c) Szpital na froncie - inscenizacja
d) ze względu na obecną sytuację geo -polityczną - odbędzie się edukacja odwiedzających nasz schron z zakresu obrony cywilnej, m.in. prawidłowych zachowań w przypadku stanu zagrożenia oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy - w pobliżu schronu zostanie ustawiony namiot PCK, w którym będzie prowadzony przez wykwalifikowanych ratowników medycznych instruktaż z udzielania pierwszej pomocy dla chętnych osób.
e) zapewnimy słodki poczęstunek dla zwiedzających
Schron Wilson to tzw. "szczelina przeciwlotnicza" wybudowany w 1944 roku dla Niemców zamieszkujących wówczas luksusowe kamienice przy ulicy Matejki. Zlokalizowany nieopodal wejścia do Parku od ul. Siemiradzkiego. Składa się z szeregu wąskich i krętych pomieszczeń o łącznej długości 110 metrów. Obiekt został odkryty dopiero w roku 1998 podczas remontu Parku Wilsona i Palmiarni
3. Schron przeciwlotniczy przy ul. Jackowskiego 5-7:
Atrakcje:
- Wystawa broni kolekcjonerskiej - od czarnoprochowej po dzień obecny
- Szkolenie z ładowania magazynków broni palnej
- Strzelanie z wiatrówki do tarczy
- Zwiedzanie schronu z przewodnikiem
To największe, XIX wieczne podziemia na Jeżycach, które są częścią fortyfikacji Twierdzy Poznań. Służące prawdopodobnie jako zaplecze magazynowe lub też skład prochu mieszczących się nieopodal koszar pułku pruskiego biorącego udział w walkach o Poznań w trakcie Powstania Wielkopolskiego W trakcie 2 Wojny Światowej zaadaptowane na schron przeciwlotniczy dla okolicznych mieszkańców. Podziemia zachowały niepowtarzalną, XIX wieczną architekturę, Miejsce to składa się z głębokich (około 12 m poniżej poziomu ulicy) podziemnych pomieszczeń o powierzchni ponad 300m2, 4 dużych i wysokich sal, plus korytarze i dwie klatki schodowe.
Wstęp będzie (do)wolny
#poznanwspiera