Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

81. rocznica likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Poznaniu i okolicy

30.08.2024

81. rocznica likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Poznaniu i okolicy.

30 sierpnia 2024 roku o godz. 18.00 przy jednej z bram do Stadionu Miejskiego im. E. Szyca w Poznaniu upamiętnione zostaną ofiary obozów pracy przymusowej dla Żydów. Organizatorzy przypomną ich imiona, zapalimy znicze.

Wydarzenie ma charakter obywatelski.

Pierwsi więźniowie przywiezieni z getta łódzkiego zostali osadzeni na Stadionie Miejskim w maju 1941 roku. Kolejne transporty dotarły do Poznania m.in. z gett we Włocławku, Chodczu, Lubrańcu, Izbicy Kujawskiej, Zduńskiej Woli, Brześciu Kujawskim, Turku, Kole, Koninie. Żydów więziono nie tylko na Stadionie, ale także w podobozach (w Krzyżownikach, Forcie Radziwiłła, przy Drodze Dębińskiej, w Antoninie, Krzesinach i innych). Żyli w nieludzkich warunkach, ginęli z głodu i wycieńczenia. Za próby ucieczki i inne przewinienia wieszano ich na szubienicy stojącej przy Stadionie. Gdy, zgodnie z wytycznymi Himmlera z 9 sierpnia 1943 roku, rozpoczęto likwidację obozów, żydowskich więźniów pozostających przy życiu wywieziono do Auschwitz i Chełmna nad Nerem (Kulmhof).

W 81. rocznicę likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Poznaniu i okolicy Organizatorzy zapraszają na uroczystość upamiętniającą ofiary

  • Oddany zostanie im hołd spotykając się w piątek 30 sierpnia o godzinie 18.00 przy Stadionie, od strony basenu "Chwiałka"
  • Przy wejściu na Stadion odczytamy fragmenty wspomnień i nazwiska ofiar. Zawiesimy na ogrodzeniu wstążki z ich imionami i nazwiskami, zapalimy znicze. W uroczystości udział wezmą Aleksander Machalica z Teatru Nowego (odczyta fragmenty wspomnień Abrahama Harapa) i Michał Giżycki (klarnet).
  • Dzień wcześniej, w czwartek 29 września o godz. 18.00, Organizatorzy zapraszają do Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75 - do wspólnego przygotowania wstążek, na których wypisane zostaną imiona i nazwiska zamordowanych Żydów. Zawiesimy je następnego dnia na ogrodzeniu stadionu.

Upamiętnienie ofiar obozów pracy dla Żydów w Poznaniu organizujemy po raz trzeci. Pierwsze odbyło się 2 września 2022 roku, a drugie 3 września 2023 roku.

Autorką plakatu jest Zuzanna Kowalska.

______
Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenia Miasteczko Poznań i Łazęga Poznańska #poznańwspiera

Plakat