Program Aktywny Rodzic

Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.

Zdjęcie, kobieta z dzieckiem bawi się klockami - grafika artykułu
Program Aktywny Rodzic

Od 1 października 2024 r. wchodzą w życie przepisy regulujące pakiet świadczeń programu Aktywny Rodzic dla rodziców dzieci do lat 3. Program ten ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową.

Świadczenia w programie Aktywny Rodzic

  • świadczenie aktywni rodzice w pracy - nowe,
  • świadczenie aktywnie w żłobku - zastępuje dofinansowanie do żłobka,
  • świadczenie aktywnie w domu - zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Na to samo dziecko za dany miesiąc można wypłacić tylko jedno ze świadczeń. Można wielokrotnie zmieniać rodzaj świadczenia, czyli zrezygnować z jednej formy wsparcia i przejść na inną. Ale w danym miesiącu na dane dziecko można pobierać tylko jedno świadczenie. Realizacją tych świadczeń, czyli przyznaniem świadczenia i jego wypłatą, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może skorzystać z programu Aktywny Rodzic

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują, osobom mieszkającym w Polsce, które są rodzicem lub opiekunem dzieci do lat 3 oraz są:

  • obywatelem polskim,
  • obywatelem UE/EFTA lub Wielkiej Brytanii,
  • obywatelem innego kraju, o ile spełniają warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku pracy.

Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej ZUS.

Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać: