Obserwatorium Sztuki dla Dziecka
Obserwatorium składa się z części konferencyjnej oraz performatywnej. Skierowane jest do osób profesjonalnie zajmujących się twórczością dla dzieci i młodzieży, pracujących w obszarze różnych dyscyplin artystycznych, zarówno praktycznie, jak i badawczo.
W ramach tegorocznego Obserwatorium podjęty będzie temat statusu sztuki dla dzieci i młodzieży. Dyskusje i spotkania w ramach wydarzenia będą skupione wokół następujących pytań:
- co lub kto decyduje o niskim lub wysokim statusie sztuki dla dziecka?
- czy i dlaczego ta dyskusja ma dla nas znaczenie?
- jaki wpływ na status sztuki dla młodych mają osoby profesjonalnie pracujące w tym obszarze? jakie maski przywdziewamy, gdy mówimy o naszej pracy?
- jaki jest związek między statusem sztuki dla młodych a dzieciństwem?
- na jakich zasadach działa pole twórczości dla dzieci i młodzieży? czy jesteśmy gotowi tworzyć jego zasady? czy oczekujemy docenienia i nobilitacji z zewnątrz? jak rozumiemy naszą sprawczość?
- czy w tej pracy jest miejsce na partycypację młodych? i dlaczego jako dorośli zajmujemy się twórczością dla młodych?
Niski status sztuki dla dzieci i młodzieży to najczęściej wskazywana bariera w pracy osób zajmujących się twórczością dla dzieci i młodzieży w obszarze sztuk performatywnych i literatury (wynik badań przeprowadzonych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w maju 2024 roku). CSD zaprasza do wspólnych rozważań, a może i poszukiwania rozwiązań.
Termin wydarzenia: 10-11 października 2024
Miejsce: Scena Wspólna, Poznań
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Zespół kuratorski: Joanna Żygowska, Anna Czernow
Produkcja: Aleksandra Łozowska, Aleksandra Rajska, Magdalena Przybylska, Agata Chwirot, Izabella Nowacka
Z kolei 12 października odbędzie się Forum, którego tematem przewodnim jest szeroko rozumiana wielojęzyczność w teatrze oraz sztukach wizualnych - różnorodność, języki sztuk performatywnych, sposoby komunikowania sztuki dla młodych. Program Forum dostępny jest tutaj.
AL