MikroHiatus, czyli awangardowy festiwal

Awangardowy festiwal dla najmłodszych - µHiatus (mikroHiatus) powraca. W tym roku odbędzie się 5 i 6 października w Scenie na Piętrze. Jak co roku podczas festiwalu koncerty spotkają się z działaniami teatralnymi, a dodatkowo przygotowano audiowizualne show. Dzieci w wieku 4-8 lat będą mogły także wziąć udział w warsztacie dźwiękowym.

Plakat, pośrodku nazwa festiwalu, dookoła kolorowe przenikające się plamy, które tworzą abstrakcyjną ramę. - grafika artykułu
MikroHiatus, czyli awangardowy festiwal

Koncerty podczas µHiatus dedykowane są dzieciom w każdym wieku i ich rodzicom. Podczas tego wydarzenia organizatorzy dbają o słuch odbiorców (poziomy głośności są odpowiednio niskie i bezpieczne dla dzieci).

Koncerty i spektakle

Podczas festiwalu wystąpi zespół Tuleje. Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej jak i swobodnej improwizacji.

Słuchacze festiwalowi będą mogli także obejrzeć występ Oberkas Travel - kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów (Mateusz Niwiński, Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki, Piotr Domagalski), z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskiej, a światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego. Na bazie tzw. oberków rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistyki rdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski Centralnej urodzonych na początku XX wieku- Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców.

Projekt Bajkonur to z kolei audiowizualny projekt Dawid Dąbrowskiego, Huberta Karmińskiego, w którym za warstwę wizualną odpowiadają Evgenia Klemba oraz Maciej Waleszczy. Projekt skupia się na odważnych animacjach połączonych z elektroniczną muzyką współczesną.

Za oprawę teatralno-dowcipną odpowie toruński projekt Impro Grymasy powiązany ze znanym i lubianym przez publiczność Teatrem Pomarańczowy Cylinder.

Warsztaty dźwiękowe

Podczas festiwalowych dni dzieci będą mogły wziąć udział w wyjątkowej muzycznej podróż, podczas której odkryją, co im w "duszy gra" i jak swobodna improwizacja może tworzyć harmonię zarówno w nas, jak i w całej grupie. Warsztaty poprowadzi Maciej Karmiński, który wprowadzi dzieci w świat dźwięków i nauczy, jak wspólnie budować muzyczny dialog. Uczestnicy warsztatów będą grać na różnych, ciekawych instrumentach, które pozwolą dzieciom wyrażać siebie w swobodny sposób.

Podczas zajęć maluchy poznają "dyrygenturę sygnalizowaną" - system gestów, który pomaga muzykom współpracować i tworzyć razem improwizowaną muzykę. Uczestnicy nauczą się, jak gesty mogą prowadzić do dźwiękowej harmonii, a wspólne granie stanie się okazją do integracji oraz wzmocnienia współpracy w grupie.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich dzieci, niezależnie od przygotowania muzycznego. Ważna jest otwartość na dźwięki i chęć odkrywania muzyki w przyjaznej atmosferze. Zwieńczeniem warsztatów będzie krótki występ, który młodzi muzycy zaprezentują rodzicom.

Terminy warsztatów

Sobota 5 października, godzina 11:30 - 13:00
Niedziela 6 pażdziernika, godzina 12:30 - 14:00

Harmonogram wydarzeń muzyczno-teatralnych

Sobota 5 października, godzina 13:00

  • Projekt audiowizualny Bajkonur z wizualizacjami Evgenii Klemby
  • Spektakl połączony z koncertem zespołu Tuleje Duo

Niedziela 6 października, godzina 14:00

  • Pokaz efektów pracy grupy warsztatowej
  • Projekt audiowizualny Bajkonur z wizualizacjami Macieja Waleszczyka
  • Spektakl połączony z koncertem zespołu Oberkas Travel

Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Więcej informacji na Facebooku.
Partnerzy: Estrada Poznańska, Miasto Poznań
Projekt wspierany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania

AL