Baśnioczytanie w Teatrze Polskim

Nadajemy dziś z krainy liter, słów, wyobraźni, fantazji i baśni - tak Teatr Polski zaprasza najmłodszych na spotkania, aby wspólnie czytać baśnie. Na miękkich poduszkach leżąc, czy siedząc uczestnicy wsłuchają się w historie pełne magii, elfów, wiedźm, smoków. Jedyne czego potrzebują to wyobraźnia. To ona namaluje niezwykłe obrazy i przeniesie w dalekie krainy.

Plakat, na czarnym tle kolorowe rysunki, wieża z klocków, ptak, któremu wypada z dziobu kartka papieru, głowa, która czyta książkę oraz kolorowe litery, tworzące napis informujący o wydarzeniu - grafika artykułu
Baśnioczytanie w Teatrze Polskim

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję wrócić do pierwotnej siły, siły samego słowa i wspólnotowego spotkania. Usiądą w kręgu i każdy, kto tylko będzie chciał przeczyta fragment baśni. Gong wyznaczy czas, kiedy będzie można przekazać książkę innej osobie. Jeśli ktoś nie będzie chciał czytać poda książkę dalej.

Każde zajęcia będą ukierunkowane tematycznie. Będzie można malować i bawić się słowami, tworzyć rymy i karty opowieści, rysować komiks, rozmawiać o emocjach. Warsztaty będą odbywać się we wrześniu i październiku.

8 września, godz.11:00 - 13:00 (wiek: 5-7 lat), godz. 14: 00 - 16:00 (wiek: 8-10)

Baśnie o Emocjach - warsztaty: Emotki, prowadzenie: Anna Maria Brandys

Podczas warsztatów z uwagą i ciekawością uczestnicy przyjrzą się emocjom, które towarzyszą w różnych momentach życia. Wspólnie zastanowią się jakie emocje pojawiają się w głowach - i czy tylko w głowach - przed snem i czy bardzo różnią się od tych o poranku oraz w jakich odcieniach jawią nam się uczucia i czy wszyscy czujemy to samo w podobnych sytuacjach. Czy istnieją normy dla uczuć i czy wszędzie są one takie same? Sprawdzą to razem zanurzając się w świat baśni z różnych zakątków świata i będą nie tylko mówić, ale też działać.

15 września, godz. 11:00 - 13:00 (wiek: 5-7 lat), godz. 14:00 - 16:00 (wiek: 8-10)

Czytamy Braci Grimm. Warsztaty: Tworzenie kart opowieści, prowadzenie: Marta Tymowska-Wicha

Dawno, dawno temu bracia Grimm słuchali baśni, które później spisali dla nas. Każda baśń może się zmienić, jeśli tylko opowiemy ją inaczej. Do własnych baśniowych opowieści uczestnicy stworzą wachlarz kart. Użyją: magii koloru, humoru nożyczek, mocy kleju i wyobraźni papieru. Zobaczą i posłuchają, dokąd ich te karty opowieści zaprowadzą. A na koniec każdy zabierze swoje karty do domu, aby snuły się z nich baśnie długo i szczęśliwie.

22 września, godz. 11:00 - 13:00 (wiek: 5-7 lat), godz. 14:00 - 16:00 (wiek: 8-10)

Czytamy Polskie Baśnie. Warsztaty: Maluję słowem - o mocy języka, prowadzenie: Julia Królikowska

Po wspólnym przeczytaniu polskich baśni, za pomocy kolorów i zabawy słowem uczestnicy spróbują połączyć barwny świat obrazów i liter. Porozmawiają i zastanowią się, w jaki sposób można malarstwem ukazać słowa i jakie metody pomagają w wyrażaniu siebie. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji szereg technik dzięki którym, po warsztatach, każdy z nich będzie mógł zabrać z sobą fragment baśniowego świata.

29 września, godz. 11:00 - 13:00 (wiek: 7-9 lat), godz. 14:00 - 16:00 (wiek: 10-12)

Baśnie dla odważnych. Warsztaty: Rysuję komiks!, prowadzenie: Mikołaj Tkacz

Zaczarowana kraina baśni, strach, odwaga, wielkie i małe słowa. Tym razem Teatr Polski zaprasza do krainy, w której uczestnicy zobaczą, że nie trzeba umieć rysować by tworzyć komiksy. Na początku wspólnie przeczytają baśń, a później zastanowią się czym jest pisak i czy rysunek może powiedzieć więcej niż słowa. Strach ma czasem wielkie oczy, ale kiedy uda się go oswoić może powstać wspaniała twórczość, tym razem komiksowa.

6 października, godz. 11:00 - 13:00 (wiek: 5-7 lat), godz. 14:00-16:00 (wiek: 8-10)

Baśniowe koło fortuny. Warsztaty: Tworzę rymy!, prowadzenie: Natalia Malek

Bohaterki i bohaterowie baśni i wierszy dla dzieci to wspaniały, barwny korowód. Kogo tu mamy? Są słonie, wróble i żyrafy, monety, bojaki i wychuchole, melony, zjawiska atmosferyczne i wiele innych postaci. Podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się, trochę w ślad za słynną angielską rymowanką, która pytała, z czego właściwie zrobieni są mali chłopcy, a z czego - małe dziewczynki, nad tym, z czego bierze się wiersz. A może wiersz jest trochę jak zupa i może być... ze wszystkiego?

13 października, godz. 11:00-13:00 (wiek: 5-7 lat), godz. 14:00-16:00 (wiek: 8-10)

Czytamy Andersena. Warsztaty: Spadające litery - zabawa słowami, prowadzenie: Agnieszka Cienciała

Litery są wszędzie, tworzymy z nich słowa, a słowa mają moc! Uczestnicy warsztatów dotkną ich, posmakują, a nawet zbadają. Położą je na językach i - uwaga - na kamieniach. Wspólnie udadzą się też na poszukiwanie liter w grubej księdze pana Andersena. Część pewnie spadnie sama, niektóre potoczą się, a wybrane znajdą u siebie w kieszeniach. A może nawet dadzą się zgubić, żeby odnalazł je ktoś inny.

Bilety i rezerwacja

Bilet dla jednej osoby kosztują 10 zł.

Biuro Obsługi Widzów czynne od poniedziałku do piątku, godz. 8:00 - 18:00, tel.: 852 05 41, 852 56 28, rezerwacja@teatr-polski.pl

Bilety można także kupić na stronie Teatru Polskiego.

Miejsce: Teatr Polski, Nowa Sala Prób III piętro

AL