40 lat Centrum Sztuki Dziecka

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu obchodzi swoje 40-lecie! To miejska instytucja kultury o znaczeniu ogólnopolskim, współpracująca z różnymi krajami skupia się na tworzeniu i promocji sztuki dla najmłodszych odbiorców, którzy często nie mają nawet ukończonego pierwszego roku życia.

Na żółtym tle abstrakcyjny obraz dziecka wykonany z poziomych i pionowych kresek i koła - grafika artykułu
Centrum Sztuki Dziecka

Głównym celem Centrum jest inspirowanie twórczości dla dzieci i młodzieży. Instytucja promuje  wartościowe zjawiska artystyczne, popularyzuje i wspiera rozwój nowych metod edukacji kulturalnej młodego pokolenia oraz kreuje wydarzenia artystyczne i edukacyjne we współdziałaniu z instytucjami kultury, instytucjami oświaty oraz artystami, edukatorami i menadżerami sztuki.

Trochę historii

Początki Centrum sięgają lat 60 ubiegłego wieku, kiedy to podczas Konfrontacji Teatralnych oraz Przeglądów Filmów dla Dzieci, Poznań był miejscem spotkań artystów tworzących dla dzieci, instruktorów artystycznych, pedagogów, naukowców i krytyków. W 1973 roku wydarzenia te przyjęły kształt wspólnego, interdyscyplinarnego zdarzenia pod nazwą Biennale Sztuki dla Dziecka.

Centrum Sztuki Dziecka oficjalnie powstało 1 lipca 1984 roku jako Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, a od 1999 roku znane jest pod obecną nazwą. Od początku swojej działalności stało się uznanym miejscem promocji sztuki oraz konfrontacji dzieł i poglądów, pozyskując szeroki krąg współpracujących twórców i pedagogów.

Aktywność i wspólna kreacja

W latach 90-tych, w związku ze zmianami ustrojowymi, musiał się zmienić profil działania instytucji. Skupiono się głównie na tworzeniu i realizowaniu nowych programów pracy artystycznej bezpośrednio z dziećmi. Aktywność i wspólna kreacja uznane zostały za wartościowy i niezbędny element rozwoju osobowości najmłodszych. Program Ośrodka, nastawiony dotąd na twórczość "dla dzieci", wzbogacony został o tworzenie "z dziećmi". W 1996 roku uległo zmianie usytuowanie organizacyjne Ośrodka, który obecnie działa w strukturach samorządowych Poznania, podlegając Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta.

Język sztuki

Zespół Centrum Sztuki Dziecka mówi językiem teatru, filmu, muzyki, sztuki współczesnej i ambitnej. Komunikuje się poprzez spektakle, akcje twórcze, warsztaty, seanse, wystawy i koncerty. Daje pole do dyskusji - artystów z młodymi odbiorcami, rodziców z dzieciakami, nauczycieli z nastolatkami, ale też twórców, animatorów, pedagogów, czy dziennikarzy.

Dziecko to dla Centrum partner i jak sami piszą na swojej stronie internetowej kochamy pracę dla tej najbardziej wymagającej publiczności - rocznych najnajów, głośnych trzylatków, rezolutnych siedmiolatków i wymagających nastolatków.

Projekty Centrum

Centrum to jedyna taka instytucja w Polsce, która ma na celu zajmowanie się sztuką dla dzieci w ujęciu interdyscyplinarnym, która produkuje duże wydarzenia, jak np. duże festiwale, ale też wspiera rozwój twórczości dla dzieci.

Najbardziej charakterystyczne projekty Centrum to: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Biennale Sztuki dla Dziecka, Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci Oko Kalejdoskopu (dziś koniecznie dodajemy: i młodzież), działalność w Scenie Wspólnej w Poznaniu czy Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. 

Urodzinowa publikacja

Z okazji okrągłych urodzin opublikowano "40 lat Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu". W opracowaniu znalazły się historie festiwalu Ale Kino! i Biennale Sztuki dla Dziecka, wywiady z Maciejem Olejniczakiem, Jerzym Moszkowiczem i Joanną Żygowską, czyli wszystkimi osobami zajmującymi stanowisko dyrektora instytucji, od początku jej istnienia oraz wywiad z osobą pracującą w Centrum prawie od samego początku jego funkcjonowania. Publikacją będzie można zakupić poprzez stronę internetową csdpoznan.pl oraz w kasie Sceny Wspólnej.

AL