Na początku sesji troje radnych wygłosiło oświadczenia. Adam Szabelski podziękował 14 radnym Koalicji Obywatelskiej za złożenie interpelacji w sprawie terenu centrum handlowego na ul. Opieńskiego, w związku z planami likwidacji funkcji handlowo-usługowych i wprowadzenia tam funkcji mieszkaniowej. Plany te budzą sprzeciw okolicznych mieszkańców. Radny poinformował, że również złożył w tej sprawie interpelację. Wyliczał, że powstanie na tym obszarze około 900 mieszkań spowoduje, iż dotychczasowi mieszkańcy stracą funkcje usługowe i pojawią się dodatkowo komplikacje komunikacyjne. Apelował, aby w przygotowywanym planie ogólnym wprowadzić zapisy zezwalające tylko na funkcje usługowe i handel wielkopowierzchniowy w tym miejscu. Za interpelację w tej sprawie dziękowała również Ewa Jemielity, która dodatkowo postulowała o apel do posłów nad zmianą przepisów, tak aby chroniły tereny miejskie przed deweloperską zabudową mikroapartamentów. Przemysław Plewiński zwrócił uwagę na problem w nowej hali sportowej XX LO, gdzie z trybun nie widać całego boiska. Wskazywali na to m.in. dziennikarze sportowi dziennikarze sportowi. Zaapelował, aby takie kwestie brać pod uwagę przy kolejnych inwestycjach w infrastrukturę sportową.
Rada Miasta podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na wzniesienie w Poznaniu pomnika Wiedźmy. Idea pomnika nawiązuje do zdarzenia, które miało miejsce w 1511 roku na Chwaliszewie, kiedy nie znana nam dzisiaj z imienia i nazwiska kobieta została niesłusznie oskarżona o zatrucie wody używanej do produkcji piwa i skazana na śmierć przez spalenie na stosie. Rzeźba upamiętniająca tę historię ma być symbolem i oddaniem pamięci wielu innym kobietom doświadczającym przemocy. Z inicjatywą pomnika wystąpiła organizacja Kulczyk Foundation. Propozycję pozytywnie zaopiniowały już: Komisja Polityki Przestrzennej, Komisja Kultury i Nauki oraz tzw. "zespół pomnikowy".
Przeciwko stawianiu takiego pomnika opowiedział się Zbigniew Czerwiński, przewodniczący klubu PiS. Stwierdził, że postać wiedźmy w naszym kręgu kulturowym kojarzy się negatywnie, wiele oskarżanych o czary popełniało złe czyny i nie należy honorować jej pomnikami. Pytał czy postawimy pomnik lucyfera jako "niosącego światło" oraz będzie mógł od teraz nazywać kobiety wiedźmami skoro stawia się wiedźmą pomniki. Przeciwny postawieniu ponika był też inny radny PiS Przemysław Alexandrowicz, który stwierdził, że byłby przeciwny nawet gdyby miał to był pomnik Wiedźmina.
Przeciwko takiej retoryce zdecydowanie zaprotestowali inni radni. Radna Marta Mazurek podkreślała, że w przypadku tego pomnika chodzi o symbol walki kobiet o swoje prawa, zaś to o czym mówi radny Czerwiński jest mentalnością obarczania winą kobiet i uzasadniania przemocy wobec nich. Zwróciła uwagę, że apogeum "polowań na czarownice" to nie średniowiecze, ale późniejsze czasy, a wyroki zapadały w sądach świeckich. Planowany pomnik ma być formą zadośćuczynienia kobietom. Radny Adam Szabelski wyjaśniał radnemu Czerwińskiemu, że w 1511 roku doszło na Chwaliszewie do linczu nie niewinnej kobiecie, którą powinniśmy upamiętnić. Radny Andrzej Prendke zwracał uwagę, że zamordowane kobiety miała wiedzę z zakresu ziołolecznictwa i za to zginęła, zaś Zbigniew Czerwiński powiela stereotypy, które wówczas funkcjonowały i doprowadziły do tragedii. Radny Wojciech Kręglewski, który deklaruje się jako osoba o konserwatywnych przekonaniach, również poparł ideę postawienia pomnika, który ma przypominać czym jest fanatyzm, nietolerancja, nienawiść do drugiego człowieka, wykorzystywanie niewiedzy i ciemnoty do załatwiania swoich interesów. - Zawiłe bywają ścieżki retoryki - podsumował wypowiedzi Zbigniewa Czerwińskiego przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz, a po zakończeniu dyskusji dodał, że zgadza się, aby nazwać go wiedźmą, gdyby radny Czerwiński chciał w ten sposób wyrazić szacunek.
Kolejne uchwały obejmowały zakres polityki społecznej: realizacja ze środków Funduszu Solidarnościowego Programu "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 oraz powołania Rady Rodziny - ciała konsultacyjnego, w którym zasiadają reprezentanci: Rady Miasta, Urzędu Miasta, organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz rodzin.
Rada zapoznała się z informacją Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej o stanie ratownictwa i bezpieczeństwa Poznania za 2024 rok. W ubiegłym roku straż pożarna przeprowadziła Ponad 10 tys. interwencji, w tym pożary, miejscowe zagrożenia i fałszywe alarmy. W wyniku pożarów zginęło 5 osób. Jedna osoba zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Najbardziej tragicznym wydarzeniem był pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego, gdzie w akcji zginęło dwóch strażaków, a kilku zostało rannych. Drugie sprawozdanie przedstawił komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania. W 2024 roku średnie zatrudnienie w tej jednostce wyniosła 305 osób, mnie więcej po połowie kobiet i mężczyzn. Straż Miejska otrzymała ponad 80 tys. zgłoszeń od mieszkańców, z tego ponad połowa dotycząca ruchu drogowego, choć ten odsetek zmniejsza się. Wystawiono ponad 51 tys. mandatów karnych na kwotę ponad 6,3 mln.
Rada przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Rejon pomiędzy ulicami Babimojską i Smardzewską", który określa parametry dla nowej zabudowy w taki sposób, aby zachować istniejącą aleję wysokich drzew. Wskazuje też przestrzeń dla nowej zieleni osiedlowej oraz ustala ochronę zabytkowego schronu przy ulicy Babimojskiej. Uchwalono również miejscowy plan "Osiedle Rzeczypospolitej". Jego celem jest zachowanie i ochrona modernistycznej struktury osiedla, uzupełnienie jej o niezbędne funkcje sportowo-rekreacyjne i parkingowe oraz zapobieganie powstawaniu niekontrolowanej zabudowy mieszkaniowej.
Radni zdecydowali, że ulica na Łacinie otrzyma imię Olgi Sipowicz "Kory", jednej z najbardziej znanych i utytułowanych polskich piosenkarek, legendę polskiej sceny rockowej, która debiutowała w Poznaniu. W pobliżu są już nazwy ulic nawiązujące do innych znanych postaci polskiej muzyki m.in. ul. Czesława Niemena i skwer Agnieszki Osieckiej.
W przypadku uchwały dotyczącej regulaminów korzystania z terenów rekreacyjnych, w tym plaż i kąpielisk miejskich w administracji Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, zastrzeżenia złożył radny Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej. Dotyczyły one zakazu wprowadzania psów na określone tereny. Radny wskazywał na różne orzecznictwo w tej kwestii i złożył wniosek o odesłanie projektu uchwały do Komisji celem przedyskutowania tematu. Wniosek nie musiał być jednak głosowany, ponieważ zastępca prezydenta Jędrzej Solarski zdecydował o zdjęciu projektu z porządku obrad.
Rada zdecydowała o zmianie uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Poznań. Zgodnie z ustawą Prawo wodne przeprowadzony został przegląd obszaru i granic aglomeracji Poznań, w ramach którego dokonano: inwentaryzacji przebiegu istniejącej i planowanej sieci kanalizacji sanitarnej; zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków; wyłączenia z aglomeracji obszarów, dla których nie został osiągnięty wymagany wskaźnik koncentracji, tj. 120 mk/km lub w określonych przypadkach 90 mk/km (tereny form ochrony przyrody); wyłączenia z obszaru aglomeracji przydomowych oczyszczalni ścieków; wyłączenia z obszaru aglomeracji posesji niemających technicznej możliwości podłączenia się do istniejącego systemu kanalizacji zbiorczej. W wyniku tej analizy nastąpiła poprawa wskaźnika skanalizowania aglomeracji Poznań, co jednocześnie oznacza zmniejszenie stopnia naruszenia warunku, o którym mowa w art. 87a ust. 1 ustawy Prawo wodne. Radny Tomasz Lewandowski przypomniał o swojej opinii wyrażonej podczas debaty budżetowej, dotyczącej polityki taryfowej Aquanetu. Jego Aquanet powinien stosować zróżnicowaną politykę taryfową wobec mieszkańców Poznania i mieszkańców innych gmin, gdzie działa system wodno-kanalizacyjny spółki. Wyraził też obawę, że na niektórych obszarach Poznania nie będą prowadzone w najbliższym czasie inwestycje.
Ostatnie dwa projekty uchwał dotyczyły zatwierdzenia protokołów kontroli Komisji Rewizyjnej. Pierwszy dotyczył kontroli Wydziału Urbanistyki i Architektury w zakresie decyzji wydanych w trybie warunków zabudowy na terenach nieobjętych planem miejscowym na budowę budynków wielomieszkaniowych i obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych za lata 2022-2023. Przewodniczący Komisji Zbigniew Czerwiński poinformował, że kontrola trwałą blisko 2,5 miesiąca, przeanalizowano szczegółowo wiele decyzji, które pokazały na jakie problemy natrafia Wydział podejmując decyzje w takich sprawach.
Druga kontrola dotyczyła polityki równościowej w zakresie wynagrodzeń - wynagrodzenia z podziałem na płeć w poszczególnych wydziałach Urzędu Miasta w 2023 r. We wnioskach pokontrolnych wskazano że kobiety zarabiają średnio mniej na wszystkich stanowiskach, najwyższe zróżnicowanie występuje na stanowiskach głównych specjalistów i kierowników oddziałów - 5%. Na stanowiskach niższych różnice wynagrodzeń zasadniczych nie przekraczają 1%. W związku z tym można uznać, że są właściwie równe. Płeć dyrektorów jednostek organizacyjnych nie wpływa na faworyzowanie osób tej samej płci. Komisja stwierdziła, że polityka równościowa w zakresie wynagrodzeń w Urzędzie Miasta Poznania prowadzona jest prawidłowo.
oprac. red.