grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

VII sesja RMP

Pierwsza po wakacjach sesja Rady Miasta to m.in.: obywatelski projekt uchwały, tematy planistyczne, ustanowienie roku Cyryla Ratajskiego.

Obrady Rady Miasta Poznania w sali sesyjnej - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W oświadczeniach radna Maria Lisiecka-Pawełczak podała dwa przykłady postawienia masztów telekomunikacyjnych o wysokości ok. 50 metrów na Morasku i Radojewie, wśród niskiej zabudowy i na terenach cennych przyrodniczo oraz bez informowania mieszkańców. Dodała, że podobne sytuacje dzieją się w innych częściach miasta. Samorządy nie mają w tym zakresie możliwości działania, ale być może zdaniem radnej należy zaapelować do parlamentarzystów, aby zmienić te regulacje.

Radny Przemysław Plewiński poruszył temat pożaru kamienicy na Jeżycach. Jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zapowiedział zwołanie posiedzenia, na którym sytuacja i obecne działania zostaną szczegółowo omówione z udziałem przedstawicieli różnych służb i jednostek, także w zakresie zabezpieczenia budynków. Podziękowanie za działania podczas akcji ratowniczej pracownikom Centrum Zarządzania Kryzysowego, prezydentowi Miasta i jego zastępcy, organizacjom społecznym pomagającym mieszkańcom.

Informację o bieżących działaniach na temat kamienicy przekazał radnym prezydent Jacek Jaśkowiak. Udzielana jest pomoc zarówno mieszkańcom kamienicy, która się spaliła, jak i mieszkańcom sąsiednich kamienic oraz przedsiębiorcom. Trwa rozbiórka kamienicy i badanie przyczyn katastrofy.

Radny Łukasz Kapustka zaapelował do władz Miasta o zbudowanie w Poznaniu otwartego basen. Od wielu lat o reaktywację takiego basenu na os. Piastowskim zaapeluje społecznik Lechosław Lerczak. Zdaniem radnego Kapustki taki obiekt jest w Poznaniu potrzebny.

Do Rady Miasta trafił projekt uchwały będący wynikiem inicjatywy obywatelskiej, w sprawie wyznaczenia kierunków działania dla Prezydenta Poznania polegających na przyspieszeniu budowy dróg lokalnych o utwardzonej nawierzchni na terenie Miasta.

W projekcie rekomenduje się by realizując wskazane kierunki działania Prezydent Miasta uwzględniał następujące postulaty mieszkańców: opracowanie inwentaryzacji dróg o nawierzchni gruntowej z uwzględnieniem stanu ich uzbrojenia i liczby mieszkańców; przygotowanie zestawu standardów utwardzenia nawierzchni dróg w celu optymalizacji kosztów ich wykonania; opracowania wieloletniego planu budowy dróg lokalnych o utwardzonej nawierzchni na lata 2025-2029; zwiększenie środków na przygotowanie dokumentacji wykonawczej. Finansowanie tych działań powinno zmierzać do 2% dochodów własnych budżetu Miasta.

W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że Poznań posiada 957 km dróg o powierzchni utwardzonej oraz około 150 km dróg o nawierzchni gruntowej. Zdaniem autorów projektu uchwały tempo utwardzania nawierzchni poznańskich ulic jest niewystarczające. Zwiększenie nakładów na utwardzanie nawierzchni powinno być priorytetowe.

Do propozycji odniósł się Urząd Miasta. Wskazuje się, że zagadnienie będące przedmiotem projektu uchwały, ujęto już w innych aktach prawnych Miasta i jest ono na bieżąco realizowane. Obecny program budowy dróg lokalnych na lata 2025-2029 jest tożsamy z założeniami wskazanymi w projekcie uchwały.

W projekcie nie doprecyzowano, czy wartość 2% dotyczy rocznych dochodów własnych Miasta czy perspektywy wieloletniej. Należałoby również określić, co autorzy projektu rozumieją przez pojęcie "dochodów własnych", ponieważ do dochodów własnych Miasta zaliczamy np. wpływy z opłaty za zagospodarowanie odpadów, które mogą być wydatkowane tylko na system gospodarki odpadami.

Urząd Miasta uznaje za słuszne wskazane w projekcie uchwały kierunki działania związane z budową dróg lokalnych o utwardzonej nawierzchni na terenie Poznania, niemniej jednak są one już przedmiotem przygotowanych i stosowanych przez Miasto regulacji w tym zakresie.

W wystąpieniach projekt poprały kluby PiS, Polska 2050 i Lewicy. Przewodniczący tego ostatniego, Tomasz Lewandowski podkreślał, że po dużych remontach w centrum trzeba pomyśleć o peryferiach i przeznaczyć na ten cel większe środki. Radny Wojciech Kręglewski przypomniał z kolei o możliwości tworzenia komitetów na rzecz budowy dróg, takie inicjatywy pozwoliły na utwardzenie wielu ulic. Stowarzyszenia otrzymują 75% dofinansowania kosztów inwestycji. Dzień przed sesją projekt opiniowały Komisja Transportu oraz Komisja Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego, które przyjęły stanowisko, aby zamiast 2% dochodów własnych budżetu Miasta, na budowę dróg przekazywać 3,5% wydatków majątkowych. Na sesji założenia zawarte w stanowisku klub KO zgłosił w formie poprawki do projektu uchwały, która została przyjęta, a następnie podjęta została uchwała w wersji z poprawką.

Rada Miasta jednogłośnie zdecydowała, że rok 2025 będzie Rokiem Cyryla Ratajskiego, prezydenta Poznania w latach 1922-1934 i 1939, w 150 rocznicę jego urodzin. Rządy Cyryla Ratajskiego w Poznaniu były czasem rozkwitu stolicy Wielkopolski. W tym czasie zbudowano m.in.: most Bolesława Chrobrego, pierwszą w Polsce i w Europie Wschodniej spalarnię śmieci na poznańskim Wilczaku, elektrociepłownię Poznań Garbary, pierwszą w Polsce linię trolejbusową. Za jedno z najbardziej doniosłych osiągnięć prezydentury Cyryla Ratajskiego uznaje się Powszechną Wystawę Krajową, która była zarazem przełomowym momentem w rozwoju Poznania jako najnowocześniejszego ośrodka gospodarczego oraz centrum wystawienniczo-handlowego.

Przyjęto dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: "Smochowice-Sianowska" - część A oraz w rejonie ulicy Leśnych Skrzatów. Pierwszy z planów wyznacza tereny zieleni urządzonej, umożliwia lokalizację zbiornika retencyjnego, utrzymuje także teren przeznaczony pod usługi oświaty, w ramach którego może powstać szkoła, przedszkole i żłobek, umożliwia również realizację zabudowy usługowej. Drugi plan wprowadza zmiany obowiązujących zapisów przede wszystkim na rzecz większej ilości zieleni i jej ochrony, wyznaczenia nowego terenu zieleni urządzonej na części obszaru po dawnym schronisku dla zwierząt oraz mniej intensywnej formy zabudowy pomiędzy istniejącym i nowo powstającym osiedlem. Zdecydowano także o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic abpa A. Baraniaka i Katowickiej". Opracowanie planu pozwoli na rewizję ustaleń planów obowiązujących, a także dostosowanie rozwiązań planistycznych do aktualnego stanu prawnego.

W tematach planistycznych Rada podjęła również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego miasta Poznania. Obowiązek sporządzenia takiego planu wynika z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie 24 września 2023 r. Na podstawie powyższej zmiany z dniem 1 stycznia 2026 r. utraci moc Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, a w jego miejsce zostanie wprowadzony nowy dokument planistyczny w postaci planu ogólnego. Od 1 stycznia 2026 r. podstawą do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym zintegrowanych planów inwestycyjnych, wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego będą ustalenia Planu ogólnego, który stanowić będzie akt prawa miejscowego. W pracach nad planem ogólnym przez serię konsultacji społecznych. Pierwszy etap rozpocznie się na przełomie września i października.

Kolejna uchwała dotyczyła określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania. W wyniku nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw, wprowadzone zostały istotne zmiany w zakresie planowania strategicznego i planowania przestrzennego. Formalne rozpoczęcie prac nad tymi dokumentami wiąże się z przyjęciem przez Radę Miasta Poznania uchwał rozpoczynających prace: odpowiednio o pracach nad Strategią i pracach nad Planem ogólnym. Strategia rozwoju gminy będzie dokumentem określającym politykę rozwoju, w tym politykę przestrzenną gminy. Zarówno plan ogólny, jak i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały uwzględniać zapisy strategii rozwoju gminy. Opracowując plan ogólny, trzeba uwzględnić uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy, w szczególności politykę przestrzenną określoną w strategii rozwoju gminy.

Rada podjęła uchwały w sprawie ponownych wyborów na osiedlach: Naramowice, Żegrze i Nowe Winogrady Południe, które mają odbyć się w 2025 roku. Wybory do rad osiedli poznańskich jednostek pomocniczych odbyły się 12 maja 2024 r. Głosowania nie przeprowadzono na dwóch osiedlach - Naramowice i Żegrze - z powodu braku wystarczającej liczby kandydatów. Na Osiedlu Nowe Winogrady, na początku nowej kadencji dwóch radnych zrzekło się mandatu. Rada Osiedla została rozwiązana z mocy prawa, ponieważ wskutek wygaśnięcia mandatów, których obsadzenie nie było możliwe, jej skład zmniejszył się o więcej niż 1/3. Więcej w relacji z Komisji Samorządowej.

Przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz poinformował, że pracę na stanowisku dyrektorki Biura Rady Miasta zakończyła Olga Kaczmar. Podziękował jej za czas pełnienia tej funkcji, w szczególności za sprostanie organizacji pracy w czasie pandemii i zdalnych prac Rady. Obowiązki dyrektora BRM pełni obecnie jej dotychczasowa zastępczyni Katarzyna Plewa.

oprac. red.