grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Upamiętnienie dla tej, która ma wiedzę

Komisja Polityki Przestrzennej pozytywnie zaopiniowała propozycję wzniesienia w mieście pomnika/rzeźby - symbolizującej Wiedźmę z Chwaliszewa.

Park, drzewa, duża przestrzeń trawnika, ławki - grafika artykułu
Rzeźba Wiedżmy z Chwaliszewa miała by stanąć w parku w starym korycie Warty

Wnioskodawcą jest Kulczyk Foundation, w imieniu której o idei tego pomysłu opowiadały Agata Kołacz i Katarzyna Renes. Pomysł nie jest nowy, już wiele lat temu o takiej propozycji mówiła poznańska artystka Ewa Łowżył. Planowana rzeźba (autorstwa Alicji Białej) ma upamiętnić kobietę z Chwaliszewa spaloną na stosie w 1511 roku, oskarżoną o czary i zatrucie wody wykorzystywanej do produkcji piwa. Intencją jest jednak upamiętnienie wszystkich innych kobiet, które zostały potraktowane w podobny sposób. Chodzi też o przywrócenie właściwego znaczenia i dobrego imienia dla słowa "Wiedźma" - oznaczającego osobę posiadającą wiedzę. Rzeźba ma stanąć w parku, w starym korycie Warty, będzie miała wysokość ok. 166 cm plus postument.

Większość radnych z zadowoleniem powitała tę inicjatywę. Zdaniem radnej Doroty Bonk-Hammermeister w przestrzeni miejskiej pożądane są właśnie takie projekty, które nie są "tablicami w granicie". Według Przemysława Plewińskiego projekt świetnie wpisuje się w proponowaną lokalizację, jest ważny w aspekcie praw kobiet, a może mieć też walor turystyczny.

Propozycja trafi teraz do zespołu pomnikowego. Istotne jest czy inicjatywa będzie procedowana jako pomnik, czy jako mała architektura. W tym drugim przypadku procedura jest prostsza i krótsza, a inicjatorzy chcą, aby obiekt stanął na Chwaliszewie we wrześniu podczas Malta Festival.

*

W drugiej części posiedzenia komisja zajmowała się tematem działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania w zakresie egzekucji przepisów prawa budowlanego. Informację przedstawił stojący na czele PINB Paweł Łukaszewski. Instytucja działa głównie prewencyjnie starając się zapobiegać negatywnym działaniom i ich skutkom w budownictwie. Prowadzone są kontrole stosowania i przestrzegania przepisów prawa budowlanego, legalności prac budowlanych, działań inwestorów, projektantów, kierowników budowy. PINB prowadzi również porady prawne.

Radny Andrzej Rataj poruszył problem budynków, które w założeniu miały być budynkami wielorodzinnymi, mieszkalnymi, a w rzeczywistości oferuje się w nich lokale na najem krótkoterminowy. Paweł Łukaszewski podkreślił, że jest to zmiana funkcji obiektu i jeśli PINB ma takie sygnały przystępuje do działania, problemem jest egzekucja przepisów. Radny Tomasz Wierzbicki pytał o kwestie estetyki kamienic przy ul. Gwarnej. W tej sprawie nadzór budowalny ma mniejsze możliwości oceny estetyki obiektu, ale PINB wspiera się w takich przypadkach opinią pełnomocnika Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

oprac. red.