grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowe nazwy w przestrzeni miejskiej

Komisja Kultury i Nauki zaopiniowała pozytywnie siedem nazewniczych projektówch uchwał dotyczących ulic, skwerów i dróg wewnętrznych.

mapa geodecyzjna z fragmentem Poznania obejmującym Wzgórze Świętego Wojciecha i przyległe ulice - grafika artykułu
Imię Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania ma nosić skwer na Wzgórzu Św. Wojcicha, przy Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Wszystkie projekty przedstawiła radnych dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ Aleksandra Zaława-Borowiak. Na Łazarzu droga wewnętrzna na otrzymać nazwę Szwadronowa, a ulica nazwę Kawaleryjska. Nazwy nawiązują tematycznie do ulic już istniejących. Na Ławicy proponuję się dla ulicy nazwę Pośród Drzew, a dla dwóch dróg wewnętrznych nazwy Śpiewu Ptaków oraz Pod Lasem. Skwer na Łacinie ma otrzymać imię Zbigniewa Wodeckiego - kompozytora, piosenkarza, multiinstrumentalisty. Wreszcie skwerowi na Wzgórzu św. Wojciecha proponuje się nadać imię upamiętniające Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania - najstarsze towarzystwo kulturalne działające w Poznaniu, założone 14 grudnia 1922 r. jako społeczne forum wspierania miejskich inicjatyw (inicjatorami byli prezydent Poznania Cyryl Ratajski oraz Zygmunt Zaleski dyrektor Urzędu Statystycznego). W 1923 r. TMMP zainicjowało powołanie "Kroniki Miasta Poznania", dzięki której do dzisiaj można prześledzić dzieje Poznania na przestrzeni ostatniego stulecia. Towarzystwo poparło inicjatywę utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego i powołało społeczną komisję w sprawie Cmentarza Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha. W 2022 roku TMMP zostało odznaczone Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

*

Założenia aktualizacji Poznańskiego Programu dla Kultury na lata 2024-2028 przedstawiła dyrektorka Wydziału Kultury Justyna Makowska. Aktualizacja Programu dla Kultury została zrealizowana w ramach czterech spotkań i analizy jej treści (trzy spotkania z osobami tworzącymi kulturę w Poznaniu - 23, 27 i 30.10.2023 oraz jedno spotkanie z pracownicami i pracownikami Wydziału Kultury UMP - 06.11.2023) Podczas spotkania konsultowane były obecne zapisy Programu, wskazane zostały najważniejsze priorytety i kierunki rozwoju w kolejnej perspektywie finansowej. Kategorie tematów, które zyskały największe znaczenie podczas spotkań, to m.in.:

informowanie o (lokalnej) kulturze w Poznaniu; wspieranie dostępności kultury i włączanie mieszkańców i mieszkanek w tworzenie oferty; wspieranie kadr kultury, poprzez sieciowanie i wzmacnianie kompetencji; wspieranie lokalnych (miejskich i osiedlowych) działań z zakresu kultury i sztuki;·współpraca z binzesem; wspieranie i rozwijanie edukacji kulturowej; zwiększenie prestiżu, znaczenia kultury i sztuki w Poznaniu. Gotowy dokument Programu na lata 2024-2028 zostanie także przedstawiony Komisji Kultury i Nauki.

*

Komisja wybrała swojego przedstawiciela do komisji oceniającej wnioski złożone do Programu Stypendiów Twórczych Miasta Poznania w roku 2024. Został nim przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz. Z kolei w zespole do spraw wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania Komisję reprezentować będzie radna Magdalena Antolczyk.

oprac. red.