Do konkursu co roku mogą być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji Poznania jako silnego ośrodka naukowego. Na 17. edycję konkursu wpłynęły 122 prace: 70 prac magisterskich i 52 prace doktorskie. Prace ocenia Kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki urzędu, Rady Miasta Poznania oraz poznańskich uczelni.
- Zależy nam na pracach, które reprezentują bardzo wysoki poziom naukowy oraz mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju i promocji Poznania jako silnego ośrodka naukowego. Dziękuję osobom nagrodzonym i wyróżnionym za to, że piszecie tak znakomite prace w swoich dziedzinach, a także Państwa promotorom za to, że prowadzili wasz rozwój naukowy w kierunku, który pozwolił tak znakomite prace napisać - mówił podczas wirtualnej gali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz przewodniczący Kapituły Konkursu.
- Dobrze, że program jest kontynuowany i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja jest rekordowa, jeśli chodzi o liczbę nadesłanych prac. Dla nas bardzo ważne jest, aby miały one przełożenie na życie mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Konkurs jest pozytywnym przykładem współpracy Miasta ze środowiskiem akademickim. Ta współpraca jest ważna i strategiczna - podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
NAGRODZONE PRACE DOKTORSKIE. Trzy równorzędne nagrody w wysokości 14 tys. zł
Sylwia Kopczyńska: "Supporting non-functional requirements elicitation with templates"
Promotor: dr hab. inż. Jerzy Nawrocki, prof. PP, Politechnika Poznańska, Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Praca ma charakter badań podstawowych i dotyczy wspomagania szeroko rozumianej kadry zarządzającej w aspekcie podejmowania świadomej decyzji odnośnie stosowania (bądź nie) dedykowanych rozwiązań w projektach informatycznych.
Ewa Nowak-Pasterska: "Antroponimia złotników poznańskich od XVI do XVIII wieku. Studium socjoonomastyczne"
Promotor: dr hab. Andrzej Sieradzki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Praca ma charakter interdyscyplinarny, analizy lingwistyczne przeprowadzane są na szerokim tle kulturowym i socjologicznym. Badania dostarczają wiedzy o kulturze duchowej i materialnej ówczesnego Poznania.
Dawid Pakulski: "Graphene based materials and their potential applications"
Promotorka: prof. dr hab. Violetta Patroniak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii
Praca wykonana w ramach programu podwójnego doktoratu na podstawie umowy między UAM i Uniwersytetem w Strasburgu. Obszar badawczy - tworzenie pochodnych grafenu o nowych właściwościach, w tym przypadku jako substancji o niezwykle pojemnych właściwościach chłonnych (wychwytywanie metali ciężkich) oraz umożliwiających magazynowanie energii elektrycznej.
WYRÓŻNIONE PRACE DOKTORSKIE (przyznawane bez gratyfikacji finansowej)
Martyna Borowczyk: "Poszukiwanie genetycznych determinantów złośliwości zmian pęcherzykowych tarczycy metodą screeningu genomowego"
Promotorka: Prof. dr hab. n. med. Ewelina Szczepanek-Parulska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Wydział Lekarski
Autorka podjęła się próby wyjaśnienia podłoża molekularnego wybranych zmian nowotworowych w tarczycy. Stworzyła unikalny model, który umożliwia wyselekcjonowanie chorych o zwiększonym ryzyku rozwoju zmian nowotworowych w zmianach pęcherzykowych tarczycy.
Maciej Kościuszko: "Armia Czerwona i czerwonoarmiści w Wielkopolsce w latach 1945-1946"
Promotor: dr hab. Jakub Wojtkowiak, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Historyczny
Praca porusza temat do tej pory mało zbadany i mało opisany, który przez wiele lat po II wojnie światowej był przedmiotem propagandowej manipulacji i przemilczeń.
Tomasz Nowak: "Ocena farmakoterapii bólu u osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych"
Promotorka: prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Wydział Lekarski
Podjęty przez Autora obszar badań naukowych należy uznać za niezwykle istotny w obliczu rosnącej populacji osób starszych, odczuwających ból przewlekły. Uzyskane wyniki stanowią istotny wkład w działania mające na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego osób 60+.
Ireneusz Stolarek: "Historia biologiczna populacji ludzkich zamieszkujących obszar współczesnej Polski w pierwszych wiekach naszej ery - interdyscyplinarne badania archeogenomiczne"
Promotor: Prof. dr hab. Marek Figlerowicz, Polska Akademia Nauk, Instytut Chemii Bioorganicznej
Są to pierwsze na taką skalę badania wykorzystujące analizę danych molekularnych do poznania historycznych populacji ludzkich z obszaru współczesnej Polski, a szerzej - obszarów Europy Centralnej.
NAGRODZONE PRACE MAGISTERSKIE. Trzy równorzędne nagrody w wysokości 7 tys. zł
Kamila Jankowska: "Badania procesu alkinylofunkcjonalizacji kobaltowych układów koordynacyjnych z użyciem reakcji sprzęgania Sonogashiry"
Promotor: dr hab. Ireneusz Kownacki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii
Obszar badawczy pracy dotyczy syntezy nowych związków chemicznych o określonych właściwościach i dużym potencjale aplikacyjnym. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie naukowym oraz prezentowano na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Agata Mrozek: "Sterowanie protezą kończyny górnej z zastosowaniem kamery i sztucznych sieci neuronowych"
Promotor: dr inż. Jakub Grabski, Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Mechanicznej
Zastosowanie w protezie kończyny górnej sztucznej sieci neuronowej, pozwoliło na automatyczną identyfikację rodzaju chwytu w zależności od przedmiotu podlegającego manipulacji. Praca łączy aspekty inżynierskie i biomedyczne.
Paulina Maria Wojtkowska: "Modyfikacje aktu urodzenia osoby transseksualnej w polskiej i zagranicznej praktyce prawnej"
Promotorka: dr Agnieszka Narożniak Wyższa Szkoła Bankowa, Instytut Prawa i Administracji
Autorka wychodzi od zdiagnozowania problemu transseksualizmu i analizy pojęcia stanu cywilnego, a następnie dokonuje wnikliwej analizy praktyki prawnej w odniesieniu do modyfikacji aktu urodzenia.
WYRÓŻNIONE PRACE MAGISTERSKIE (przyznawane bez gratyfikacji finansowej)
Aleksandra Czyż: "Generation of reference signals for brain-computer interface using a genetic algorithm"
Promotor: dr inż. Marcin Jukiewicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Psychologii i Kognitywistyki
Autorka pracy, poruszając temat usprawniania działania interfejsów mózg-komputer, a następnie proponując modyfikację jednej z popularnych metod stosowanych przy ich konstruowaniu, zwraca uwagę na szczególną grupę odbiorców. Są to osoby z niepełnosprawnościami, dla których problem wykluczenia społecznego w tym obszarze jest w dalszym ciągu istotny.
Weronika Guzenda: "Ocena modelu profesjonalnego doradztwa dotyczącego kontrolnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w aptece ogólnodostępnej"
Promotorka: dr n. farm. Magdalena Waszyk-Nowaczyk, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku
Choroby układu krążenia stanowią od wielu lat jedną z głównych globalnych przyczyn zgonów, także w Polsce. Wdrożenie opracowanego przez Autorkę, stosunkowo prostego i nie wymagającego istotnych nakładów finansowych, modelu profesjonalnego doradztwa w aptekach miasta Poznania i regionu, bez wątpienia przyczyni się do wzrostu skuteczności wykrywania pacjentów z chorobą nadciśnieniową.
Paulina Łuczak: "Lekcje rysunku w poznańskim gimnazjum św. Marii Magdaleny w latach 1815-1918. Teoria i praktyka wychowania estetycznego w zaborze pruskim"
Promotor: prof. dr hab. Tadeusz J. Żuchowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk o Sztuce
W swoich historycznych, ale posiadających silną podbudowę teoretyczną, rozważaniach Autorka odwołuje się obowiązujących wówczas w Wielkim Księstwie Poznańskim idei wychowania estetycznego.
Kamila Wolska: "PRACA TEORETYCZNA: Projektowanie odpowiedzialne. Wpływ mebli na jakość życia. PRACA PRAKTYCZNA: Siedziska aktywne"
Promotor: dr hab. Roman Kubicki, prof. UAP, prof. dr hab. Jacek Mikołajczak, Uniwersytet Artystyczny, Wydział Architektury i Wzornictwa
Projekt (typ mebla relaksującego przeznaczonego do przestrzeni publicznej) ma dużą wartość wdrożeniową. Działanie koncepcji przedstawionej w pracy teoretycznej zostało wykorzystane do opracowania mebla, który sprawdza się w praktyce i stanowi odpowiedź na coraz częstszy stan niepokoju i rozdrażnienia. Jego używanie pozwala skatalizować te emocje w interakcji z meblem. Tego typu rozwiązanie nadaje się do wszelkich instytucji publicznych, w których klienci oczekują na rozwiązanie ich spraw.
oprac. red.