grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Geotermia w Poznaniu

Komisja Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego pozytywnie zaopiniowała wniosek Wydziału Gospodarki Komunalnej dotyczący udostępnienia gruntów miejskich pod realizację ciepłowni geotermalnych w zakresie ustanowienia użytkowania w trybie bezprzetargowym na gruntach komunalnych na rzecz podmiotu Innargi Poland Sp. z o. o.

specjalistyczny samochód ciężarowy do badań sejsmicznych, stoi na tle drzew, za drzewa widać budynki - grafika artykułu
W marcu firma Innargi Poland przeprowadziła w Poznaniu specjalistyczne badania sejsmiczne

Firma Innargi, specjalizująca się w rozwijaniu projektów geotermalnych, Veolia Energia Poznań praz Miasto Poznań współpracują w kierunku realizacji w Poznaniu ciepłowni geotermalnych, które miały by zostać włączone w miejski system ciepłowniczy.

W marcu prowadzone były profesjonalne badania sejsmiczne, a jako miejsca odwiertów wskazano rejony Starołęki, Franowa i Kopaniny. Tereny na Franowie i Starołęce mają być udostępnione przez Miasto firmie Innargi w użytkowanie (ograniczone prawo rzeczowe). Na działkach w rejonie ulicy Folwarcznej oraz w rejonie ul. Romana Maya firma rozpocznie wiercenia (przełom lat 2026/2027), rozruch planowany jest na przełomie lat 2027/2028, a wpięcie się do miejskiego systemu ciepłowniczego na rok 2029.

Zaletą geotermii oprócz korzystania z odnawialnych źródeł energii jest też brak hałasu i zanieczyszczeń oraz integracja z krajobrazem. Firma Innargi realizuje projekty w Danii i Niemczech, a w Polsce ważnym projektem jest właśnie Poznań. Będzie to inwestycja komplementarna do obecnego systemu. Veolia Energia Poznań szacuje, że pozyskane z zakładów geotermalnych ciepło może zapewnić nawet do 20% potrzeb miejskiego systemu.

oprac. red.