grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Europejskie nazwy

W przestrzeni Poznania przybędą nazwy nawiązujące do członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W tym roku przypada 20 rocznica przystąpienia naszego kraju do UE.

Duża grupa ludzi w parku, w tłumie żółte gwiazdy nawiązujące do flagi Unii Europekskiej - grafika artykułu
Maj 2004 r., poznańskie uroczystości związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, fot. biuletyn.poznan.pl

Z inicjatywą nazewniczą wystąpił przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Grzegorz Jura. W Poznaniu pojawić ma się ulica Unii Europejskiej oraz nazwy nawiązujące do polityków, których starania przyczyniły się do przyjęcia naszego kraju do UE: ulica Jana Kułakowskiego oraz skwery Bronisława Geremka i Władysława Bartoszewskiego. Wszystkie nazwy zlokalizowane mają być na Grunwaldzie. Władysław Bartoszewski (1922-2015) był dyplomatą, ambasadorem RP w Austrii, dwukrotnie też ministrem spraw zagranicznych, senatorem, a tak ze sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Bronisław Geremek (1932-2008), minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, w 1998 roku złożył w imieniu rządu RP oświadczenie otwierające negocjacje o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Był przewodniczącym sejmowej Komisji Prawa Europejskiego, która koordynowała prace Sejmu i rządu w celu wdrożenia systemu prawnego Unii Europejskiej. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego. Jan Kułakowski (1930-2011) w 1990 roku został pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. W czasie jego kadencji jako ambasadora Polska wynegocjowała i podpisała układ stowarzyszeniowy oraz złożyła formalny wniosek o członkostwo. W 1998 roku, już jako pełnomocnik rządu do spraw negocjacji członkowskich Polska-UE rozpoczął negocjacje z UE zakończone na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 r. W 2004 roku uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski, otrzymując największą liczbę głosów w naszym regionie. Jego priorytetami była promocja nowego traktatu UE oraz wzmocnienie pozycji Wielkopolski i Polski w Unii Europejskiej, a także otwarcie zachodnich rynków pracy dla pracowników z nowych krajów członkowskich.

W dyskusji nad ul. Unii Europejskiej sceptyczny pogląd wyraził radny Przemysław Alexandrowicz, twierdząc że UE odeszła od swoich chrześcijańskich korzeni. Z kolei Radna Lidia Dudziak mówiła, że Poznań ma wiele zasłużonych instytucji i ludzi, którzy zasługują na upamiętnienie. Z tymi opiniami polemizowali inni radni. Marek Sternalski podkreślał, że przystąpienie Polski do UE było przypieczętowaniem demokratycznych zmian w naszym kraju, staliśmy się krajem bezpiecznym. Henryk Kania zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój naszego kraju po przystąpieniu do UE. Grzegorz Jura wskazywał, że takie nazwy w przestrzeni miejskiej będą miały też wymiar edukacyjny w zakresie znaczenia obecności Polski w UE, co jest ważne w sytuacji pojawiających się głosów eurosceptycznych.

Początki Unii Europejskiej to rok 1951 i utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Po tragedii II wojny światowej, która dotknęła niemal całą Europę, zaczęto myśleć o powrocie do idei utworzenia organizacji międzynarodowej mającej na celu odbudowę gospodarczą, wyrównanie poziomu gospodarczego pomiędzy państwami oraz zwiększenie pokoju i poziomu światowego bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem było powstanie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W 1992 roku, na mocy Traktatu z Maastricht, powstała Unia Europejska. Dołączenie Polski do Unii Europejskiej to efekt jej rozszerzenia w dniu 1 maja 2004 roku. Obecnie Unia Europejska skupia 27 demokratycznych państw. Unia Europejska nagrodzona została Pokojową Nagrodą Nobla w 2012 roku. W uzasadnieniu napisano, że to przez stabilizującą rolę UE, która pomogła odmienić Europę po doświadczeniach wojennych w kontynent pokoju.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty nazewnicze, w przypadku nazwy ul. Unii Europejskiej radni PiS wstrzymali się od głosu.

Ponadto zaopiniowano pozytywnie dwa inne projekty uchwał. Jedna z nich to Rondo Piątkowo zlokalizowane w pobliżu dwóch wież telewizyjnych, najbardziej charakterystycznych budowli tej dzielnicy, do której nawiązuje również nazwa ronda. Do tej pory było to nazwa stosowana zwyczajowo. Skwer u zbiegu ulic Stawnej i Garbary otrzyma imię o. Czesława Białka (1920-1984), duchownego, który w czasie II wojny  pomagał Żydom i więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych, organizował tajne nauczanie, grupy konspiracyjne i kolportaż prasy podziemnej. Po wojnie wspierał opozycję antykomunistyczną, sam również był więziony w czasach stalinowskich. Był autorem wielu monografii i artykułów dotyczących antropologii, misji, religii.

oprac. red.