Po zagadnieniach związanych z miastem mrocznym ("Ciemna strona miasta") oraz problematyką przekładu ("przeTłumacz się!") w tym roku przyjrzymy się postaciom i miejscom istniejącym trochę na marginesie lokalnej historii.
W trakcie trzech dni festiwalu zaprosimy Poznaniaków na spotkania, dyskusje i muzyczne przeglądy, wycieczki oraz wystawy. Zapewnimy, może trochę nostalgiczną, wyprawę w nieznane, lecz podróż ta będzie się wiązała z odkrywaniem na nowo osób związanych przed laty z naszym miastem (Lili Palmer, Władysław Czarnecki, Kazimierz Nowak), a także nowym spojrzeniem na przestrzeń miejską i nie tylko nią.
PROGRAM
- 9 maja
g. 17 W nieznane... /Salon Posnania/
spotkanie wokół postaci Kazimierza Nowaka. W dyskusji udział wezmą: Dominik Szmajda (organizator Festiwalu na Szage) oraz Łukasz Wierzbicki (redaktor książki Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 oraz autor książki dla dzieci Afryka Kazika)
g. 18.30 Oczy szeroko otwarte /Destylarnia/
spotkanie z Tomaszem Cichym, fotografem, dokumentującym miejsca, które powoli znikają z naszego krajobrazu lub najzwyczajniej w świecie nikt się nimi nie interesuje. W trakcie spotkania multimedialny pokaz zdjęć autora (po spotkaniu ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego)
g. 19.30 Znani z Poznania /kolektyw 1a/
spotkanie z Karoliną Kotowską (www.karokoto.blogspot.com) oraz wystawa cyklu jej prac pod tym samym tytułem (w trakcie trwania festiwalu)
- 10 maja
g. 16 W starym kinie... /start: Plac Wolności/
wycieczka szlakiem poznańskich kin (również tych nieistniejących); prowadzenie Dominik Ohde
g. 18.30 Po drugiej stronie... klawiatury /Salon Posnania/
spotkanie z poznańskimi blogerami (Poznańskie historie, Poznań znany i nieznany, Poznań ciekawostki historyczne oraz Poznańskie kamienice)
g. 20 Poznań-Hollywood - spotkanie poświęcone Lili Palmer /Destylania/
prelekcja Katarzyna Kolska
- 11 maja
g. 15 Władysław Czarnecki - architekt, który zbudował Poznań /start: Salon Posnania/
wycieczka; prowadzenie Marcin Stachowiak (autor bloga Modernistyczny Poznań)
g. 17 Dlaczego ta Pani przeszkadzała? /Destylarnia/
warsztaty teatralne z Grażyną Wydrowską, założycielką nieistniejącego już Teatru Wierzbak zbudowane wokół spektaklu "Wypukłe", zapisy na warsztaty: festiwalpoznanwzywa@wm.poznan.pl
g. 18.30 zaKLINamy Poznań - jak wyglądałby Poznań, gdyby nie Czarnecki? /Salon Posnania/
warsztaty architektoniczne prowadzone przez Koło Naukowe Studentów Architektury, zapisy na warsztaty: festiwalpoznanwzywa@wm.poznan.pl
g. 21 Poznań wzywa młodych - przegląd muzyczny /Kontenery/
MIEJSCA FESTIWALOWE
- Salon Posnania /ul. Ratajczaka 44/
- Destylarnia /ul. Grochowe łąki 5/
- KontenerArt /nad Wartą/
- Kolektyw 1a /ul. Święty Wojciech 1a/
UWAGA!
wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny