Trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Bożego; Drzwi Święte otwarto także w Sanktuarium Świętej Faustyny w podpoznańskim Kiekrzu.
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w biednej chłopskiej rodzinie we wsi Głogowiec (powiat łęczycki). W 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przyjmując imię Maria Faustyna. W Zgromadzeniu przeżyła 13 lat, pełniąc obowiązki kucharki, sprzedawczyni w sklepie z pieczywem, ogrodniczki i furtianki. Doświadczyła wielu nadzwyczajnych łask: objawień, ekstaz, ukrytych stygmatów, czytania w duszach ludzkich.
Sekretarka Bożego Miłosierdzia
Na wyraźne polecenie Pana Jezusa, za radą swych spowiedników, w latach 1934-1938 pisała Dzienniczek, należący dziś do pereł literatury mistycznej. W czasie jednego z objawień Faustyna usłyszała od Boga: "Pisz o mojej dobroci, co ci przyjdzie na myśl (...). Jesteś sekretarką mojego miłosierdzia, wybrałem cię na ten urząd w tym i przyszłym życiu". (Dzienniczek, n. 1605). W swym pamiętniku skromna zakonnica przekazała światu biblijną prawdę o miłosiernej miłości Boga, wskazała też nowe formy kultu miłosierdzia Bożego, wśród nich: obraz Jezusa Miłosiernego (Jezu ufam Tobie), Godzinę Miłosierdzia, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia. Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie została pochowana. Beatyfikacja Faustyny miała miejsce w 1993 roku, kanonizacja w 2000 roku; wtedy też ustanowiono święto Miłosierdzia Bożego. Od 8 grudnia ubiegłego roku do 20 listopada 2016 roku w Kościele katolickim trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Bożego ogłoszony przez papieża Franciszka. "Oby w tym Roku - czytamy w zakończeniu papieskiej bulli Misericordiae vultus - Kościół nie ustał w okazywaniu miłosierdzia i cierpliwości pocieszania i przebaczania".
Sanktuarium
Z okazji Jubileuszu Miłosierdzia Bożego wierni mogą zyskać odpust zupełny, odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej katedrze oraz w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. W archidiecezji poznańskiej "przywilej Drzwi Świętych" - wśród kilkudziesięciu kościołów i kaplic - otrzymało także Sanktuarium św. Siostry Faustyny w Kiekrzu.
Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia założone zostało przez Teresę Ewę z książąt Sułkowskich hrabinę Potocką w 1862 roku. Dziś siostry posługują w 32 domach znajdujących się na trzech kontynentach. Do Kiekrza zakonnice przybyły w 1928 roku na zaproszenie ks. Walentego Dymka, późniejszego arcybiskupa poznańskiego, by prowadzić tu Dom Miłosierdzia dla zaniedbanych moralnie dziewcząt. Obecnie przy klasztorze działa Dom Samotnej Matki i Ochronka Przedszkolna. Rozwija się także ruch pielgrzymkowy, a dekretem z czerwca ubiegłego roku kaplica zakonna ustanowiona została sanktuarium. Metropolita poznański udzielił też spowiadającym tu kapłanom upoważnienia do zwalniania z ekskomuniki, w którą wpadają osoby dopuszczające się zabójstwa dzieci nienarodzonych. W kaplicy, do której prowadzą Drzwi Święte, pomodlić się można przed obrazem Jezusa Miłosiernego, na stałe są też wystawione relikwie św. Faustyny. Przy klasztorze znajduje się pokój pamiątek z czasów św. Faustyny, gdzie z uwagą wysłuchałem ciekawej opowieści o dziejach Zgromadzenia i obejrzałem archiwalne zdjęcia i pamiątki. W sklepiku z pamiątkami, dewocjonaliami i książkami można nabyć między innymi Dzienniczek siostry Faustyny.
W domu Zgromadzenia w Kiekrzu Faustyna przebywała w 1929 roku, zaledwie około trzech miesięcy, zastępując w kuchni chorą siostrę. W wolnym dniu, przeznaczonym na odnowienie ducha, czyli tzw. rekolekcje jednodniowe, udała się nad jezioro, gdzie miała widzenie, które tak opisała: " (...) po południu poszłam przez ogród i stanęłam nad brzegiem jeziora, i na długą chwilę zamyśliłam się nad tym żywiołem. Nagle ujrzałam przy sobie Pana Jezusa (...). Dusza moja została zalana tak wielką pociechą, że pozostałam tam do wieczora, a zdało mi się, że jestem krótką chwilę" (Dzienniczek, n.158).
Ścieżką do jeziora
Dzięki staraniom sióstr przed kilku laty odbudowano ścieżkę, którą św. Faustyna chodziła nad jezioro, gdzie doświadczyła spotkania z Panem Jezusem. Krótki, malowniczo położony szlak spacerowy o charakterze medytacyjno-modlitewnym, wzdłuż którego rosną wierzby pamiętające zapewne pobyt św. Faustyny, jest wysypany żwirem i wyposażony w ławki oraz zieleń parkową. Na początku ścieżki znajduje się figura św. Faustyny, dalej przez mostek Jana Pawła II z tablicami pamiątkowymi i wzdłuż drogi krzyżowej dochodzi się do drzewa, przy którym miało miejsce objawienie (umieszczono tam obraz Miłosierdzia Bożego i zdjęcie Świętej, a pielgrzymi powiesili liczne różańce). Obok, między ołtarzem polowym a jeziorem, znajdują się ławki z widokiem na toń jeziora, zachęcające do modlitewnego skupienia i lektury: "To wszystko dla ciebie stworzyłem, oblubienico moja, a wiedz o tym, że wszystkie piękności niczym są w porównaniu z tym, co ci przygotowałem w wieczności" (Dzienniczek, n. 158).
Witold Gostyński
Informacje praktyczne:
- Dojazd z Ogrodów do Kiekrza autobusami: linii 833 (do przystanku Kiekrz/Polna N/Ż, czas jazdy ok. 30 min., przystanek znajduje się przy Sanktuarium, uwaga dla posiadaczy biletów sieciowych - trasa autobusu obejmuje strefę B, warto skorzystać z portmonetki na karcie PEKA) lub linii 95 i 61 (tylko kursy oznaczone "K" - wydłużony do Kiekrza, strefa A), czas jazdy ok. 20 min. do przystanku Kiekrz/Kościół, stąd pieszo około 1 km w kierunku Rokietnicy.
- Każdego 7 dnia miesiąca o godzinie 18 odprawiana jest msza św. za wstawiennictwem św. Siostry Faustyny w intencjach polecanych (także przysyłanych pocztą elektroniczną).
- Codziennie o trzeciej po południu Godzina Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego, potem adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.
- W klasztorze można odprawić dzień skupienia lub nawet spędzić kilka dni.
- Adres: ul. Kierska 10, 62-090 Kiekrz Rokietnica, tel. 61 848 21 21, www.faustyna.pl/zmbm/kiekrz
Materiał ukazał się w marcowym wydaniu miesięcznika IKS w ramach cyklu "Od przystanku do przystanku"