grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rogalin od środka

Przez lata we wnętrzu właściwie nic nie było oprócz gołych ścian. Teraz dzięki misternej pracy i ogromnej wiedzy zobaczymy na własne oczy odtworzone wnętrza Pałacu w Rogalinie. I nie tylko wnętrza, bo odnowiono cały kompleks pałacowych budynków.

fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu - grafika artykułu
fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Pałac Raczyńskich w Rogalinie z  parkiem i wozownią pochodzą z XVIII wieku. Wielu poznaniaków chętnie jeździ do Rogalina by w pałacowym kompleksie spędzić wolne chwile. Ale pałacu, poza galerią obrazów i innymi niewielkimi ekspozycjami zwiedzać nie można było. Powód był prosty, we wnętrzu były same gołe ściany. Jednak to się wkrótce zmieni!

- Pałac Rogaliński wreszcie będzie dostępny i 16 czerwca otworzymy go dla publiczności; to miejsce szczególne, związane z historią wielu pokoleń rodziny Raczyńskich, zasłużonej dla Polski w różnych dziedzinach, a z drugiej strony - perła architektury, jedna z najpiękniejszych rezydencji jakie  w Polsce mamy - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest pałac.

Udało się to osiągnąć dzięki unijnemu dofinansowaniu kosztem 38 mln zł. Wykonana praca była niemalże mrówcza, bo wnętrza trzeba było odtworzyć w drobnych detalach. Wiele mebli i sprzętów, które były bliźniacze do przedwojennego zasobu udało się pozyskać z różnych stron: od placówek muzealnych, ale także z zasobów prywatnych. Niektóre z nich odtworzono przez rzemieślników na podstawie dokumentacji. - Udział w tym wielkim przedsięwzięciu mają pracownicy wielu działów Muzeum, a w szczególności zespół pracowników pałacu, zwłaszcza kierownik oddziału Joanna Nowak oraz Ewa Leszczyńska, a także Małgorzata i Piotr Wilanowscy - wyjaśnia prof. Wojciech Suchocki.

W ramach rewitalizacji wnętrz głównego pałacu odtworzono m.in. paradną klatkę schodową, jadalnię i bibliotekę. Odremontowano też skrzydło południowe i północne, stajnię, powozownię i dawny czworak dworski. Nowy blask zyskały też wszystkie elewacje, dachy, ogrodzenia i plac przed rezydencją rodu Raczyńskich. Wyburzono niepasujące współczesne budynki. Oprócz tego szykowane jest wirtualne muzeum i muzeum dla dzieci, oraz m.in. stopniowa digitalizacja zbiorów. Na terenie budynków i parków przewidziano też udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących i niewidomych. W podziemiach pałacu będą także specjalne sale edukacyjne.

Choć zakres prac jest ogromny to wciąż nie wszystko jeszcze zostało wykonane, systematycznie będzie uzupełniane wyposażenie wnętrz, zwłaszcza zbrojowni, w planach jest też całkowita rewitalizacja parku za pałacem. - Chociaż dzieło odnowy rezydencji rogalińskiej nie jest jeszcze zakończone, odtworzone wnętrza pałacu dostarczą z pewnością zwiedzającym niezapomnianych wrażeń - cieszy się  prof. Wojciech Suchocki.

Jan Gładysiak

----------

Muzeum Pałac w Rogalinie będzie czynny od 16.06 od wt. do niedz. w g. 10-17

Park będzie czynny od 1.06, udostępniony jest bezpłatnie we wszystkie dni tygodnia w g. 9-20

Zobacz także: