Karta 77 powstała w styczniu 1977 roku jako ruch obrony praw obywatelskich, do których rząd czechosłowacki zobowiązał się jako sygnatariusz Aktu końcowego KBWE (1975). Deklarację założycielską podpisało 239 osób, w tym późniejszy prezydent Czechosłowacji, a po jej podziale prezydent Republiki Czeskiej Václav Havel. Członkowie Karty 77 wybierali spośród siebie rzeczników, którzy ogłaszali jej deklaracje (m.in. przypadki naruszania prawa przez władze) oraz interweniowali w sprawach osób represjonowanych z powodów politycznych. Działacze Karty byli represjonowani przez władze komunistyczne. Podczas "Jesieni Ludów" w 1989 roku wraz z kilkoma mniejszymi ugrupowaniami utworzyli Forum Obywatelskie. Karta 77 zawiesiła działalność w 1992 roku.
24 października Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Francuskiej w Warszawie organizują spotkanie naukowe "Dzień Karty 77". W spotkaniu udział wezmą zarówno wybitni naukowcy, badający tematykę opozycji demokratycznej w krajach dawnego bloku wschodniego, jak i przede wszystkim świadkowie historii - ludzie, którzy Kartę 77 inspirowali, tworzyli, publikowali, kolportowali w Czechosłowacji i na świecie, często wybierając los politycznych banitów, prześladowanych i więzionych przez komunistyczne władze. W założeniu spotkanie ma przypominać korzenie Karty 77, historię powstania samego dokumentu oraz dzieje środowisk, z których Karta 77 się wywodziła.
Dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w Warszawie będzie można zobaczyć w gmachu Collegium Maius wystawę upamiętniającą wydarzenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Czechosłowacji. Po wernisażu wystawy, zaplanowanym na 23 października w holu bibliotecznym Collegium Maius, odbędzie się spotkanie autorskie z francuskim socjologiem Georgesem Minkiem, autorem książki "Polska w sercu Europy", wydanej w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.
oprac. mat.