grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Większa strefa parkowania - wizja lokalna

Radni Komisji  Transportu i Polityki Mieszkaniowej spotkali się dzisiaj (piątek, 27 maja) na posiedzeniu wyjazdowym. Odwiedzili miejsca, gdzie Zarząd Dróg Miejskich chce wprowadzić płatne parkowanie. Chodzi m.in. o rejon kampusu Politechniki Poznańskiej na Berdychowie i Piotrowie, Al. Armii Poznań pod Cytadelą oraz okolice ul. Cichej/Pułaskiego.

Radni oceniali sytuację parkingowa w okolicach Politechniki - grafika artykułu
Radni Komisji Transportu na wizji lokalnej w rejonie Berdychowa, fot. Grzegorz Dembiński

Po rozszerzeniu Stefy Płatnego Parkowania o Wilde i Łazarz oraz Śródkę, Ostrów Tumski i Zagórze, ZDM chce rozszerzyć ją o dodatkowe rejony. Na początek SPP ma objąć rejon Piotrowo/Berdychowo oraz Św. Roch i ul. Serafitek. Znajdujące się tutaj miejsca parkingowe są wykorzystywane przez kierowców, którzy dojeżdżają spoza miasta i parkują, często przez cały dzień lub nawet przez cały tydzień, na terenach za rzeką, gdzie parkowanie jest bezpłatne. Przez to miejsc do parkowania nie mogą znaleźć mieszkańcy, a w okolicach Politechniki - studenci i wykładowcy tej uczelni.

Według obserwacji ZDM-u, potwierdzonych przez władze Politechniki, samochody parkujące przy ul. Piotrowo i Berdychowo nie są samochodami studentów i pracowników naukowych. - Chcemy uporządkować parkowanie w tym rejonie i sprawić, by miejsca parkingowe były łatwiej dostępne, ale odpłatne. Wielu kierowców parkuje nawet w miejscach niedozwolonych, byle tylko uniknąć opłaty za postój w strefie parkowania. Tymczasem dość niedaleko znajduje się parking park and ride przy ul. Warszawskiej, rondzie Starołęka czy parkingi centrów handlowych - powiedział Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej.

Projekt rozszerzenia SPP o Berdychowo/Piotrowo i św. Roch był przedstawiony radnym kilka tygodni temu, ale zdecydowali oni nie zajmować się sprawą, a najpierw sprawdzić jak "strefa" działa na Wildzie i Łazarzu oraz na własne oczy zobaczyć, jak wygląda sytuacja przy kampusie Politechniki. Dodatkowo wczoraj odbyło się spotkanie z kanclerzem tej uczelni, z którym omówiono kwestie organizacji ruchu w rejonie PP, szczególnie w czasie realizacji dużych inwestycji budowlanych - np. dalszej rozbudowy kampusu czy planowanej budowy tzw. kładki Berdychowskiej, czyli mostu przez Wartę przeznaczonego dla pieszych i rowerzystów, łączącego kampus Politechniki z rejonem ul. Ewangelickiej/Grobli.

Radni zapoznali się z sytuacją parkingową na ulicach Piotrowo i Berdychowo, przeszli też nad rzekę, gdzie na tyłach Politechniki znajduje się uliczka wykorzystywana jako bezpłatny parking "buforowy". Dyrektor Libicki zaznaczył, że uporządkowanie parkowania na tej ulicy to odrębne zadanie wykraczające poza zakres planowanej uchwały ws. poszerzenia strefy parkowania. ZDM przypomniał, że mieszkańcy rozszerzonej strefy, podobnie jak wcześniej na Łazarzu, Wildzie, Ostrowie Tumskim, Śródce i Zagórzu będą mogli skorzystać z promocji i do 30 kwietnia 2023 r. zakupić identyfikator mieszkańca na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł za miesiąc.

Z Piotrowa radni przejechali na Dworzec Garbary, obok którego biegnie Al. Armii Poznań. W rejonie skrzyżowania z ul. Garbary i Szelągowską trzy pasy jezdni wykorzystywane są przez kierowców jako miejsce do parkowania. - Zamierzamy uporządkować parkowanie w tym miejscu. Będzie ono dozwolone, ale tylko na jednym pasie, względnie dwóch, ale będzie płatne. Zapewniam jednak, że miejsca parkingowe w tym miejscu nie zostaną zlikwidowane - powiedział Libicki.

Radna Sara Szynkowska vel Sęk zapytała o przyszłość zacisznej ulicy Na Stoku, która jej zdaniem będzie wykorzystywana jako bezpłatny parking po wprowadzeniu płatnego parkowania na Al. Armii Poznań. ZDM wyjaśnił jednak, że ul. Na Stoku nie może być objęta płatnym parkowaniem, bo przepisy wymagają, by linie graniczne stref płatnego parkowania miały jasny i zrozumiały przebieg. W trzecim punkcie posiedzenia radni przejechali w rejon ul. Cichej/Pułaskiego, gdzie sytuacja z parkowaniem wygląda podobnie jak na Piotrowie i Al. Armii Poznań. Jak uzasadnia ZDM: "te blisko centrum położone obszary "wymykały się" od lat płatnemu parkowaniu".

Planowana w uchwale korekta granic SPP obejmie także południową i zachodnią granicę SPP na Łazarzu i włączy do strefy miejsca postojowe po wewnętrznej stronie strefy. Ważną zmianą jest także wydłużenie godzin działania SPP do godziny 20. Jest to odpowiedź na wnioski mieszkańców Łazarza i Wildy mających problemy z parkowaniem po g. 18, kiedy SPP już nie obowiązuje. Projekt uchwały w sprawie poszerzenia strefy parkowania radni będą opiniować na najbliższym posiedzeniu, w piątek 3 czerwca. W dalszej kolejności uchwała trafi pod obrady Rady Miasta Poznania.

oprac. szym

Zobacz więcej: