Dwa projekty dotyczyły Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Pierwszy zakładał wyrażenia zgody na zawarcie przez POSUM umowy najmu powierzchni w celu prowadzenia ogólnodostępnej, całodobowej apteki w trybie bezprzetargowym. Jest to kontynuacja realizowanej już funkcji. Przewodnicząca Komisji Maria Lisiecka-Pawełczak zaapelowała, aby w godzinach nocnych apteka była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez odpowiednie umiejscowienie okienka obsługi i dzwonka przywołującego dyżurujący personel apteki. Drugi projekt dotyczył wyrażenia zgody na zawarcie przez POSUM umowy najmu powierzchni na cele świadczenia usług medycznych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Nie ma obecnie możliwości znalezienia innej lokalizacji dla WSPR w tej części miasta.
Kolejny projekt zakładał uchylenie podjętej w czerwcu br. uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletniego programu polityki zdrowotnej pn. "Profilaktyka zakażeń pneumokokami wśród mieszkańców Poznania w wieku 65+ na lata 2023-2026". Ta grupa osób oraz świadczenia znalazły się w grupie leków refundowanych przez NFZ w stu procentach, zatem wspomniana uchwała dublowała by zadania. Zmiana w uchwale określającej realizowanych przez Miasto zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przeznaczonych na realizację tych zadań w roku 2023, zakładała przesunięcie środków z rehabilitacji zawodowej do rehabilitacji społecznej.
Pozytywnie zaopiniowano również projekty uchwał w sprawie programów współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi - rocznego na 2024 rok i wieloletniego na lata 2024-2026. Radni Marta Mazurek i Przemysław Alexandrowicz sugerowali zmianę zapisu "przemoc w rodzinie" na "przemoc domowa", co wynika ze zmian ustawowych.
oprac. red.