grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Statystyki zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Radny Przemysław Plewiński skierował do Urzędu Miasta zapytanie w sprawie sprzedaży alkoholu w Poznaniu. Inicjatywa radnego ma związek z planowanym na 22 kwietnia wspólnym posiedzeniu trzech komisji RMP: Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia; Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych dotyczącym ewentualnego rozszerzenia zakazu sprzedaży alkoholu na terenie miasta w godzinach nocnych.

rozbita butelka po alkoholu leży na chodniku - grafika artykułu
Fot. pixabay (zdjęcie przykładowe)

W zapytaniu radny prosi o podanie statystyk dotyczących: liczby aktywnych zezwoleń dotyczących sprzedaży alkoholu w Poznaniu oraz jak zmieniało się to przestrzeni ostatnich 5 lat. Pyta również o liczbę odebranych i wygasłych zezwoleń, a także przeprowadzone kontrole punktów sprzedających alkohol. Pytania radnego nie dotyczą sprzedaży alkoholu w restauracjach czy barach.

Urząd Miasta informuje, że w bieżącym roku, w Poznaniu jest 2828 aktywnych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, a w poprzednich latach liczby te przedstawiały się następująco: 2021 r. - 2869, 2022 r. - 2830, 2023 r. - 2864, 2024 r. - 2844.

W latach 2021-2025 liczba decyzji cofających zezwolenia na sprzedaż alkoholu kształtowała się następująco: 2021 r. - 22, 2022 r. - 3, 2023 r. - 9, 2024 r. - 6, 2025 r. - 0. W tym czasie wydano następującą liczbę decyzji wygaszających zezwolenia: 2021 r. - 451, 2022 r. - 432, 2023 r. - 343, 2024 r. - 414, 2025 r. - 126.

Organem przeprowadzającym kontrole punktów prowadzących sprzedaż alkoholu jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W minionych latach Komisja przeprowadziła następująca liczbę kontroli: 2021 r. - 54, 2022 r. - 59, 2023 r. - 58, 2024 r. - 55, (w 2020 r. nie prowadzono kontroli z powodu pandemii). Kontrole nie wykazały istotnych naruszeń przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zastrzeżenia i zalecenia dotyczyły sposobu reklamowania napojów alkoholowych w punktach sprzedaży (np. logo czy nazwy, szczególnie producentów, umieszczane na parasolach w ogródkach gastronomicznych), a także niepełnej dokumentacji wymaganej do wglądu przy przeprowadzaniu kontroli (każdorazowo braki w dokumentacji były uzupełniane).

Przemysław Plewiński pytał również o ilość zezwoleń z podziałem na osiedla. Obecnie system, z którego korzysta Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP nie stosuje takiego podziału zezwoleń. W związku z ustanowionym limitem możliwe jest podanie ich liczby na terenie Osiedla Stare Miasto - 269 zezwoleń. Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, wspólnie z Wydziałem Informatyki, pracuje nad możliwością wyselekcjonowania takich danych dla poszczególnych osiedli.

Przemysław Plewiński (przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego) podkreśla, że uzyskane odpowiedzi i dane będą pomocne dla radnych przy podejmowaniu ewentualnej decyzji dotyczącej rozszerzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Poznaniu. Na 22 kwietnia (g. 16.30) zaplanowano wspólne posiedzenie trzech komisji: Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia; Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych.

oprac. red.