grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Śmieciowa rewolucja

Od 1 lipca przyszłego roku nie będziemy płacić za wywóz odpadów poszczególnym firmom, lecz każdy zapłaci podatek śmieciowy, za który miasto sfinansuje wywóz śmieci. Dzięki temu skończy się nielegalny wywóz śmieci, oraz palenie ich w piecach.

Od 1 lipca nowy podatek, fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
Od 1 lipca nowy podatek, fot, J. Gładysiak

Zmiany w systemie wywozu odpadów przedstawiła radnym Bożena Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego. Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa ustawa o gospodarce odpadami. Jej zasady w Poznaniu wejdą w życie w lipcu przyszłego roku. Wprowadzony zostanie opłata śmieciowa od wywozu odpadów. Dzięki temu to miasto, a nie jak dotąd firmy wywozowe, będzie odpowiadało za zagospodarowanie śmieci z terenu swojego samorządu. Ponad to Poznań wraz z okolicznymi gminami zawiązał związek komunalny, i to na jego obszarze wspólnie będzie prowadzona polityka śmieciowa zgodnie z nowymi zasadami. Mieszkańcy zapłacą podatek a związek w przetargu wybierze firmy wywożące. Dzięki temu komunalne składowisko śmieci dla Poznania w Suchym Lesie stanie się regionalną instalacją przepływu odpadów, a w przyszłości będzie nią również Spalarnia Odpadów w Koziegłowach.

- Chcemy kontrolować strumień odpadów w regionie bo jest on nam potrzebny do funkcjonowania składowiska w Suchym Lesie oraz wkrótce, dla spalarni - wyjaśniła Beata Kocięcka. Mieszkańcy, choć zapłacą więcej niż teraz będą mieli równe opłaty i czytelne zasady funkcjonowania. Pozwoli to także wyeliminować nielegalne składowiska oraz spalanie odpadów. W Gminie Komorniki, gdzie takie rozwiązanie mieszkańcy wprowadzili poprzez referendum czterokrotnie wzrosła liczba wywożonych odpadów. Oznacza to, że wcześniej taka ilość śmieci była utylizowana nielegalnie i zanieczyszczała środowisko.

Aby w pełni wykorzystywać możliwości nowej ustawy  Biuro Nadzoru Właścicielskiego chce już w tym roku Zakład Zagospodarowywania Odpadów przekształcić w spółkę prawa handlowego. To da możliwość występowania samodzielnie na rynku oraz pozwoli na inwestycje z kredytów, które nie będą powiększały zadłużenia miasta. ZZO będzie mogło wtedy wykupywać miejsce na innych wysypiskach śmieci, które będą pełnić role instalacji zastępczych. Ponieważ pieniądze z nowego podatku ZZO otrzyma dopiero z początkiem 2013 roku, na ten czas budżet miasta musi wyposażyć przyszłą nową spółkę w niezbędne środki finansowe.

Radni zauważyli jednak, że podwyżka uderzy w najbiedniejszych mieszkańców Poznania, ponad to będzie trzeba też prowadzić windykację niezapłaconych opłat śmieciowych. Mimo tych wątpliwości radni zaopiniowali projekt przekształcenia ZZO w spółkę prawa handlowego. Pozytywną opinię otrzymało także zwolnienie z opłat za przejazd autobusami i tramwajami ZTM w czasie trwania Strefy Kibica, dla wszystkich mieszkańców obszaru wokół strefy. (jg)