grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Relacja z 51. sesji Rady Miasta Poznania

Bonifikaty, nowe szkoły i aneks do umowy stadionowej

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Na 51 sesji Rady Miasta, która odbyła się 18 czerwca, radni zajęli się m.in. projektami uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, nowych szkół i zmian w planie transportowym Poznania.

Plany dla Marcelina i Głównej

Radni zdecydowali o uchwaleniu dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy z nich obejmuje fragment Marcelina między ulicami Bukowską, Bułgarską, Marcelińską i Jasną, drugi - obszar "Główna", w rejonie ulic Hlonda, Bałtyckiej i Gnieźnieńskiej. Zakłada się w nich funkcje mieszkaniowe i  usługowe, ale projektanci nie zapomnieli też o terenach zielonych.

Radni zajęli się również projektem planu miejscowego dla zachodniej części Radojewa. W tym przypadku jednak w trakcie prac planistycznych okazało się, że koszty uchwalenia planu mogą być bardzo duże, przede wszystkim w związku z koniecznością wykupu gruntów pod drogi publiczne. Procedury planistycznej nie można było jednak cofnąć. Najlepszym rozwiązaniem będzie ponowienie procedury i wprowadzenie zmian w projekcie planu, polegających na tym, że status drogi publicznej uzyskałaby tylko ulica Poligonowa. To znacznie zmniejszyłoby skutki finansowe planu dla miejskiego budżetu. Rada Miasta projekt uchwały w zaprezentowanej wersji postanowiła zatem odrzucić. Dzięki temu będą mogły się rozpocząć prace nad nową wersją, mniej kosztowną dla budżetu Miasta.

Bonifikaty bez zmian

Długą dyskusję wywołał projekt nowelizacji uchwały z listopada 2012 r., dotyczącej bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Przedstawiła go radna Ewa Jemielity. W projekcie zakładano wprowadzenie jednolitej 95-procentowej ulgi, na jaką mogą liczyć mieszkańcy przekształcający prawo użytkowania wieczystego w prawo własności.

Główny argument, który zgłaszali przeciwnicy takiego rozwiązania, odnosił się do osób, które wykupiły mieszkania wcześniej. Oni nie mogli liczyć na tak korzystną bonifikatę i musieli ponieść koszty uzależnione m.in. od tego, jak długo przysługiwało im prawo użytkowania wieczystego.

W głosowaniu projekt nowelizacji uchwały został odrzucony.

Bliżej na tramwaj

Radni zmienili natomiast - i decyzję w tej sprawie podjęli jednomyślnie - Zrównoważony Plan Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2007-2015". Jak wyjaśniał w imieniu inicjatorów zmiany, czyli stowarzyszenia Przystanek Folwarczna, Zbigniew Rusak, chodzi o to, by w przyszłości umożliwić przebudowanie ulicy Folwarcznej i Stalowej, tak by mieszkańcy okolicznych osiedli, m.in. TBS Folwarczna i os. Przemysława, mogli łatwiej dotrzeć na pętlę tramwajową Franowo. Pozwoli to na odciążenie bardzo zakorkowanej dzisiaj ulicy Dymka, w większym stopniu zachęci też poznaniaków do korzystania z komunikacji autobusowej, poza tym umożliwi efektywniejsze wykorzystanie nowej linii tramwajowej. Dzisiaj, jak udowadniali na multimedialnej prezentacji przedstawiciele stowarzyszenia, na trasie między centrum handlowym (gdzie wysiadają prawie wszyscy pasażerowie) a pętlą na Franowie tramwaje jeżdżą praktycznie puste.

Nowe szkoły

Rada Miasta zdecydowała też o utworzeniu pięciu liceów ogólnokształcących dla dorosłych. To efekt zmian w systemie oświaty w naszym kraju oraz przekształcania lub likwidowania liceów i techników uzupełniających. Nowe licea dla dorosłych powstaną w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich 54/58, w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Świerkowej 8, w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Warzywnej 19, w Zespole Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego 17 oraz w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych przy ul. Raszyńskiej 48.

Stanowisko w sprawie umowy stadionowej

Na sesji wznowiono również dyskusję na temat projektu stanowiska w sprawie podpisania przez Prezydenta Poznania aneksu do umowy stadionowej. Dzień wcześniej radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki projekt takiego stanowiska - który zaprezentowali radni Szymon Szynkowski vel Sęk i Juliusz Kubel - zaopiniowali pozytywnie. Na sesji do sprawy powrócono, mimo sprzeciwu przedstawicieli klubu radnych Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego, którzy argumentowali, że w tej debacie powinien mieć szansę uczestniczenia Prezydent Poznania.

Po długiej dyskusji, uwzględniając poprawki zgłoszone przez projektodawców, a także zaproponowane przez radnego Mariusza Wiśniewskiego - Rada Miasta stanowisko podjęła. Krytycznie odniosła się w nim do podpisania przez Prezydenta Poznania aneksu do umowy stadionowej, zwłaszcza w świetle informacji z poprzedniego tygodnia o znalezieniu przez operatora Stadionu Miejskiego firmy, która wykupiła prawo do nazwy obiektu. Radni oczekują od Prezydenta Poznania pisemnego wyjaśnienia sprawy. (co)