grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Przyszłość ssaków w Starym Zoo

Radny Adam Szabelski w swoim zapytaniu w sprawie Starego Zoo porusza trzy tematy dotyczące tej placówki.

Plan Starego Zoo w Poznaniu - grafika artykułu
Plan Starego Zoo w Poznaniu

Radny prosi o odpowiedź czy planowane jest uruchomienie restauracji na obszarze ogrodu zoologicznego, a jeżeli tak, to czy będą w tej sprawie przeprowadzone konsultacje społeczne. Prosi też o harmonogram planowanej inwestycji "Japoński Ogród Wyobraźni" realizowanej w ramach PBO 2024. Pyta wreszcie o problemy zdrowotne żyjących tam ssaków, czy zostaną przeniesione do Nowego Zoo oraz jakie zwierzęta będą wtedy prezentowane na wybiegach przez nie obecnie zajmowane.

Urząd Miasta podaje, że z informacji uzyskanych od Ogrodu Zoologicznego wynika, iż obecnie nie ma planów uruchomienia restauracji na terenie Starego Zoo. Konsultacje społeczne są istotne przy dalszym projektowaniu dotyczącym rozwoju np. potencjału edukacyjnego na terenie Starego Zoo, który powinien być jego wiodącą siłą.

Harmonogram prac dla zadania "Budowa Japońskiego Ogrodu Wyobraźni w Starym Zoo" jest następujący:
- analiza wskazania zadania do realizacji - zrealizowano do 29 lutego 2024 r.,
- przygotowanie materiałów przetargowych - zrealizowano do 31 maja 2024 r.,
- postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej - zrealizowano do 31 lipca 2024 r.,
- podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej - umowę podpisano 5 września 2024 r.,
- opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem decyzji administracyjnej zezwalającej na realizację inwestycji - w trakcie realizacji; planowany termin zakończenia: 28 lutego 2025 r.,
- postępowanie na wybór inżyniera kontraktu - planowany termin zakończenia: 31 marca 2025 r.,
- podpisanie umowy z inżynierem kontraktu - planowany termin zakończenia: 31 marca 2025 r.,
- prace inżyniera kontraktu - planowany termin zakończenia: 31 października 2025 r.
- postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlanych - planowany termin realizacji: 31 marca 2025 r.,
- realizacja robót budowlanych - planowany termin zakończenia: 31 października 2025 r.,
- odbiory techniczne i rozliczenie zadania - planowany termin zakończenia: 31 grudnia 2025 r.

Odnośnie przyszłości ssaków w Stary Zoo, Miasto wyjaśnia, że obiekt położony jest w centrum miasta, w ścisłej zabudowie. Przebywające tam zwierzęta, głównie ssaki są więc narażone na hałas ruchu ulicznego, przelatujących samolotów, pył i spaliny pojazdów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ogród Zoologiczny wynikającymi z aktualnej oceny stanu infrastruktury dla zwierząt przebywających na terenie Starego Zoo (tj. wybiegów, stajenek czy pawilonów) jest ona niedostosowana do potrzeb zwierząt - wybiegi są za małe, nieestetyczne oraz często nieefektywnie urządzone. W celu polepszenia dobrostanu zwierząt, należy zapewnić im odpowiednią przestrzeń dla ruchu i poprawić warunki żywieniowe, co przełoży się na komfort i długość życia zwierząt. Dla dyrekcji Ogrodu istotny jest przede wszystkim dobrostan zwierząt, które obecnie znajdują się w Starym Zoo, a nie umieszczanie nowych zwierząt na wybiegach, które nie są dla nich odpowiednie. Bieżących działań w celu przywrócenia standardów wymaganych przez organizacje zrzeszające ogrody zoologiczne wymagają np. wybiegi dla lisów, królików, dzikanów, bydła szkockiego, osłów, czy świń wietnamskich. Rozważanym kierunkiem rozwoju dla Starego Zoo jest park-ogród zoobotaniczny z ciekawymi, istniejącymi drzewami i krzewami, a także ryby, płazy i gady, których kolekcję należy rozwijać w obecnych pawilonach.

oprac. red.