grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Przygotowania do konkursu na operatora DTP

Komisja Promocji Miasta, Turystyki i Rekreacji zapoznała się ze wstępnymi założeniami planowanego konkursu na wybór operatora Dni Twierdzy Poznań 2025.

fragment obiektu fortyfikacyjnego, wokół zieleń i drzewa - grafika artykułu
Materiały DTP 2024, fot. Sławek Wąchała

Była to kontynuacja tematu z posiedzenia Komisji w dniu 14 listopada, kiedy Miasto zapowiedziało ogłoszenie takiego konkursu. Teraz przedstawiciele Wydziału Kultury - dyrektorka Justyna Makowska i jej zastępca Marcin Kostaszuk omówili założenia przygotowywanego konkursu. Założenia przekazano przedstawicielom organizacji zaangażowanych w działania związane z fortyfikacjami i ich historią. Jedną z głównych zasad sformułowanych w propozycji ogłoszenia konkursowego jest wymóg, aby Dni Twierdzy Poznań odbywały się co najmniej w pięciu fortach i w ośmiu lokalizacjach. W złożonych ofertach oceniany będzie m.in. plan promocji wydarzenia, a po zakończeniu wydarzenia również rezultaty kampanii promocyjnej.

Przedstawiciele środowisk fortyfikacyjnych zwracali uwagę na proponowany zapis zabraniający stosowania podczas wydarzenia sztucznych ogni i petard, wskazując że podobne środki używane są podczas rekonstrukcji historycznych, które często towarzyszą Dniom Twierdzy Poznań. Wydział Kultury zapewnił, że ta kwestia będzie jeszcze przedmiotem konsultacji.

Radna Sara Szynkowska vel Sęk zastanawiała się czy sam pomysł wyłaniania jednego operatora Dni Twierdzy Poznań nie skłóci tego środowiska. Przedstawiciele Wydziału Kultury wyjaśniali, że takie rozwiązanie ma na celu stworzenie spójnej oferty i programu wydarzenia i wynika dotychczasowych doświadczeń. Tę opinię potwierdził Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, podkreślając że potrzebny jest lider wydarzenia w formie operatora. Podobnego zdania była radna Małgorzata Dudzic-Biskupska, w opinii której dotychczasowa formuła organizacyjna DTP wyczerpała się. Proponowana nowa formuła jest pilotażem, który podlegać będzie analizie.

W drugim punkcie posiedzenia dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji - Łukasz Miadziołko, przedstawił ofertę POSIR-u na tegoroczne ferie. W ramach Akcji Zima organizowane są półkolonie płatne, w ramach których dla dzieci w wieku 7-12 przygotowano m.in.: gry i zabawy zespołowe, zajęcia z ekologii, wyjścia na basen, lodowisko, bowling, do kina, a także zajęcia z podstaw boksu. Wszystkie miejsca są już wyczerpane. Zniżkę przewidziano dla posiadaczy karty OK Poznań i Karty Rodziny Dużej. Dla starszych dzieci i młodzieży przewidziano zajęcia z nauki pływania na desce i w kajaku, zajęcia z animatorem. Korzystać będzie można również ze ślizgawki na lodowisku Chwiałka (w godz. 9-19.45).

*

Podsumowując działalność Komisji w roku 2024, jej przewodniczący Tomasz Stachowiak ocenił, że jednym z ważniejszych dokonań było niedopuszczenie do wprowadzenia nowej identyfikacji graficznej Miasta Poznań, budzącej duże kontrowersje i protesty mieszkańców. To właśnie na posiedzeniu tej Komisji niedoszły logotyp Poznania, jak i tryb jego wprowadzenia, zostały poddanej surowej ocenie. W bieżącym roku przewodniczący KPMTiR za jedno z ważniejszych zadań uważa przyjrzenie się organizacji jarmarków w Poznaniu.

oprac. red.