grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań z Bankiem PKO BP

Od 1 stycznia 2015 roku obsługa bankowa Budżetu Miasta Poznania i jego jednostek organizacyjnych będzie prowadzona we współpracy z PKO Bankiem Polskim.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i prezes PKP BP Zbigniew Jagiełło podpisują umowę - grafika artykułu
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i prezes PKP BP Zbigniew Jagiełło podpisują umowę

Umowę w tej sprawie podpisali w Urzędzie Miasta prezydent Poznania Ryszard Grobelny, skarbnik Miasta Barbara Sajnaj oraz prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. Bank wygrał przetarg ogłoszony na 5 lat. Obsługa bankowa obejmuje Urząd Miasta Poznania i 306 miejskich jednostek organizacyjnych oraz bezpłatne prowadzenie ponad 1000 rachunków bankowych.
- Przystępując do rozpisania przetargu staraliśmy się szczegółowo określić warunki, które musi spełnić bank, aby w największym stopniu poprawić efektywność zarządzania środkami publicznymi oraz zwiększyć komfort obsługi klienta i naszej pracy - mówi Barbara Sajnaj.
PKP BP obsługuje także inne duże samorządy, szczególnie w zachodniej Polsce. Są to m.in. Szczecin i Wrocław, a Poznań jak deklarują władze banku jest bardzo ważnym punktem na tej mapie.
- Stolica Wielkopolski może liczyć na szeroki wachlarz usług, zarówno w zakresie oferty depozytowo-transakcyjnej, jak i kredytowej oraz profesjonalną obsługę - zapowiada prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. - Współpraca dotyczy również doradztwa w zakresie struktury finansowania czy modelu realizacji inwestycji - dodaje.
Prezydent Ryszard Grobelny zwraca uwagę, że na podpisanie umowy prezes PKO BP przybył osobiście do Urzędu Miasta i odbyło się ono w obecności mediów. - Świadczy to wysokiej randze Miasta Poznań jako ważnego klienta banku - podkreśla prezydent.
PKO BP zalezy na silnych związkach z Poznaniem, nie tylko biznesowych. Bank wspiera m.on. Bibliotekę Raczyńskich, Chór Poznańskie Słowiki czy Poznań Maraton.

Warunki umowy zakładają m.in.:

  • bezpłatną obsługę klientów Miasta w zakresie płatności dokonanych na rzecz Miasta i jego jednostek organizacyjnych (np. podatki, opłaty, w tym opłaty za przedszkola i żłobki, wypłata świadczeń) we wszystkich 36 oddziałach PKP BP zlokalizowanych na terenie Poznania (z wyłączeniem filii i agencji);
  • bezpłatną obsługę miejskich jednostek organizacyjnych w 13 oddziałach banku;
  • bezpłatną obsługę kart płatniczych za pomocą terminali zlokalizowanych w różnych miejskich jednostkach organizacyjnych i wydziałach Urzędu Miasta (liczba terminali wzrośnie z 64 do 100).
  • bank zapewni Miastu kredyt w rachunku bieżącym do kwoty 100 mln zł w każdym roku prowadzenia obsługi bankowej.

Operacja zmiany banku to wielkie wyzwanie dla służb finansowych Miasta i konsekwencje dla mieszkańców. Wiąże się to ze zmianą w programach księgowo-finansowych i podatkowych oraz kont bankowych, w tym indywidualnych kont podatników podatków i opłat lokalnych, koniecznością powiadomienia kontrahentów, z którymi Miasto ma podpisane umowy. Urząd Miasta przystąpi do wyrobienia nowych kart płatniczych, w tym dla szerokiego grona klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Informacje o zmianie banku prowadzącego obsługę budżetu Miasta Poznania i jego jednostek organizacyjnych oraz o numerach rachunków zostaną zamieszczone na stronie bip.poznan.pl w grudniu. Do 31 grudnia 2014 r. wpłat dokonywać należy na dotychczasowe rachunki w ING Banku Śląskim.