W latach 2005-2018 w ramach miejskich programów zwalczania grypy zaszczepionych zostało już ponad 40 tys. osób - głównie poznaniaków i poznanianek w wieku 60+. Pod koniec 2018 roku rada miasta przyjęła nowy program profilaktyki zachorowań na grypę (na lata 2019-2023). Zakłada on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Planowany koszt programu to 1,5 mln zł - po 300 tys. zł na rok.
Działalność miasta została po raz kolejny zauważona przez ekspertów Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, która od 2015 roku docenia zasługi Poznania. Stolica Wielkopolski zdobyła już wcześniej tytuły: Samorządowego Lidera, Superlidera i Lidera w Innowacjach.
Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla osób z grupy o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z ich otoczenia. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.
Proces wytwarzania szczepionek przeciw grypie jest ściśle ograniczony czasem. Ze względu na zmiany w proporcjach różniących się wirusów A/H3N2 pełny skład szczepionki w sezonie 2019/2020 został ogłoszony o prawie miesiąc później niż zwykle. W efekcie wytwórcy mogli zacząć ich produkcję również z 30-dniowym opóźnieniem. Oznacza to, że w tym szczepionki pojawią się w hurtowniach później niż w ubiegłym sezonie - ale prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Gdy tylko to nastąpi, w Poznaniu rozpoczną się darmowe szczepienia.
W Polsce sezon grypowy trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Szczepionka nie chroni całkowicie przed chorobą, ale przed jej powikłaniami - tak twierdzi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Niestety w Polsce tylko 3,8% populacji szczepi się przeciwko grypie, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie.
Z tegorocznej edycji programu będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. Z bezpłatnych szczepień będzie mogło skorzystać 5,1 tysięcy poznaniaków i poznanianek.
oprac. red.