To była już trzecia edycja konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne dziejące się w Poznaniu, organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Hasłem tegorocznego konkursu była "Miejska paralaksa". Nadesłano ponad 130 utworów. Jury wybrało laureatów trzech pierwszych miejsc, pięć wyróżnień i kolejne pięć wyróżnień dodatkowych. W sumie trzynaście opowiadań, które zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej na początku kwietnia 2015 r. Na spotkanie w Salonie Posnania nie wszyscy mogli przybyć, bo część laureatów mieszka daleko od Poznania. Obecni byli zdobywcy pierwszych trzech miejsc, a także dwaj autorzy wyróżnieni.
Treści opowiadań nie będziemy zdradzać, gdyż będzie je można wszystkie przeczytać zebrane razem. Możemy nieco uchylić rąbka tajemnicy w przypadku głównych nagród.
"Biegacza" Bartłomieja Grubicha (III miejsce) czytamy z perspektywy bohatera, który bierze udział w poznańskim maratonie. Dynamika narracji sprawia, że czytelnik może poczuć się jakby sam brał udział w biegu. W utworze zaglądamy do umysłu tytułowego biegacza, poznajemy jego przemyślenia, doświadczenia i tajemnicę.
Co zainspirowało zdobywcę II miejsca za opowiadanie "Kino zmienionych wspomnień"? - Zawsze interesowała mnie historia Poznania, zwłaszcza ta widziana oczami przedwojennej prasy - mówi Sławomir Stawny. - Przygotowując się do konkursu przyszła mi na myśl informacja prasowa o odnalezieniu na tyłach Biblioteki Uniwersyteckiej zabytkowego generatora prądu po dawnym kinie ,,Słońce". Wtedy postanowiłem napisać opowiadanie fantastyczne w stylu retro. Wplotłem w to autentyczne historie o pierwszym kinematografie w Poznaniu - dodaje.
Zwycięzca konkursu Tomasz Golis napisał opowiadanie o intrygującym tytule "Funkcja Rorschacha". To historia mężczyzny, który własnymi siłami ratuje Poznań, który właśnie zaczyna się rozklejać, rozpływać. Dosłownie czy tylko w wyobraźni bohatera? - Te pomysły dojrzewały we mnie już od dłuższego czasu - opowiada autor. - Dwa lata temu zostałem ojcem bliźniaczek, co troszeczkę przebudowało mi życie. Żartuję, wcale nie troszeczkę. Pomyślałem, że może warto te doświadczenie wykorzystać. Chciałem też napisać coś matematycznego.
Te i pozostałe opowiadania będzie można przeczytać w kwietniu.
WYNIKI KONKURSU:
- I miejsce "Funkcja Rorschacha", autor: Tomasz Golis
- II miejsce "Kino zmienionych wspomnień, autor: Sławomir Stawny
- III miejsce "Biegacz", autor: Bartłomiej Grubich
pięć wyróżnień:
- "Zero stopni", autor: Marta Zucker
- "Autoportret", autor: Anna Rosner
- "Noc nad Wartą", autor: Wojciech Kowalski
- "Paralaksa wolności", autor: Justyna Świerczewska
- "Bezużyteczni", autor: Radosław Dąbrowski
pięć wyróżnień dodatkowych:
- "Oksydante i ptaszek", autor: Mikołaj Maria Manicki
- "Przeszłość jest i dziś, i te dziś dalej", autor: Jacek Weichert
- "Spójrz", autor: Patryk Kulawiecki
- "Portal", autor: Dominik Flaszyński
- "Transkrypt", autor: Konrad Knapek