Premiera największego w Polsce widowiska plenerowego Orzeł i Krzyż odbędzie się 9 czerwca w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Później widowisko będzie odegrane jeszcze piętnaście razy w czerwcowe i lipcowe weekendy. Po zeszłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym widowiska (14 tys. widzów) jego organizator - Stowarzyszenie "Dzieje" - zdecydował się na rozwinięcie formuły, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. - Nasze widowiska mają już swoją markę i wiernych widzów, którzy odwiedzają nas co roku, nawet po kilka razy, nierzadko przyjeżdżając nawet spoza Wielkopolski - mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia "Dzieje". Przewodnikiem po utrzymanych w tonie legendarno-baśniowym dziejach Polski jest Stańczyk, doradca królów, błazen zatroskany losami ojczyzny. Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu. Aktorami w widowisku Orzeł i Krzyż są wolontariusze. Od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin na kilkanaście letnich wieczorów wcielają się w królów, rycerzy i szlachtę. Każdy - w różnych scenach - odgrywa po kilka postaci. Udział w widowisku to wielopokoleniowe doświadczenie, w którym uczestniczą całe rodziny.
Terminy tegorocznych spektakli to: 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 czerwca oraz 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 lipca, początek zawsze o g. 21.30, czas trwania ok. 1,5 g. Bilety można kupić na stronie parkdzieje.pl oraz w punktach stacjonarnych; w Poznaniu: CiM, ul. Ratajczaka 44, Cafe Misja, ul. Gołębia 1; w Murowanej Goślinie: kawiarnia Tubajka, ul. Kręta 15; cukiernia Kandulski, ul. Mostowa 1; Kasy biletowe Parku Dzieje, ul. Bracka 9. Wydarzenie dofinansowane jest m.in. z budżetu miasta Poznania.
Do Parku Dzieje można dojechać z Poznania pociągiem "Orzeł" (stacja Zielone Wzgórza, ok. 450 m od terenu parku) obsługiwanym przez Koleje Wielkopolskie. Pociąg powrotny do Poznania odjeżdża 30 minut po zakończeniu widowiska. Bilet w obie strony kosztuje 5 zł. Dla dojeżdżających samochodami dostępny jest darmowy parking.
Park Dzieje czynny jest w ciągu dnia, oferując bogatą ofertę pokazów, warsztatów i występów. Odwiedzający mogą uczestniczyć w wieczornicy staropolskiej, zobaczyć teatrzyk lalkowy, własnoręcznie wykonać pamiątki: wianki czy hełmy rycerskie, obejrzeć inne historyczne widowiska plenerowe. Park w sezonie 2017 działa od maja do 30 lipca.
oprac. mat.