Agnieszka Dowbor-Muśnicka urodziła się w 1919 roku w Lusowie, jako córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Ukończyła gimnazjum im. Generałowej Jadwigi Zamojskiej w Poznaniu. Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę przyłączyła się do konspiracyjnej Organizacji Wojskowej "Wilki", podejmującej akcje sabotażowo-dywersyjne, propagandowe, a także zbrojne.
W kwietniu 1945 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona na Pawiaku. Tam dzieliła los innych więźniarek i więźniów, poddawana brutalnemu śledztwu i torturom. Została zamordowana w lesie, wraz z innymi więźniami, koło wsi Palmiry 20 lub 21 czerwca 1940 roku. Dwa miesiące wcześniej, jej siostra Janina Lewandowska, która z kolei dostała do niewoli sowieckiej, została zamordowana w Katyniu.
Ciało Agnieszki Dowbor-Muśnickiej zostało wydobyte z masowego grobu podczas powojennych ekshumacji i złożone w osobnej mogile na utworzonym cmentarzu-mauzoleum w Palmirach, gdzie spoczywa do dziś.
W Poznaniu nazwali ulic upamiętnieni zostali już gen. Józef Dowbor-Muśnicki i Janina Lewandowska. Autor petycji postuluje, aby w podobny sposób uczcić pamięć Agnieszki Dwobor-Muśnickiej i proponuje potencjalne lokalizacje: aleja na terenie parku Cytadela, skwer u zbiegu ulic Mostowej i gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, jedna z planowanych do oddania kładek mostów Berdychowskich, Park nad Wartą (od strony os. Piastowskiego), część Wartostrady między mostem Królowej Jadwigi a mostem Przemysła I. Wszystkie miejsca znajdują się na terenach należących do Miasta Poznania, nie ma też przy nich obiektów adresowych.
oprac. red.