Do radnego zgłosił się mieszkaniec Wielkopolski, który był świadkiem podróży kilku osób z niepełnosprawnościami, z których dwie poruszały się na wózkach inwalidzkich. Okazało się, że na miejscu przeznaczonym dla wózków inwalidzkich może być tylko jeden taki pojazd. W związku z tym motorniczy poprosił, aby w tramwaju została tylko jedna osoba, która nie mogła samodzielnie chodzić, a druga wysiadła z tramwaju i poczekała na kolejny. Wzbudziło to wątpliwość owego mieszkańca, czy regulamin MPK w tym zakresie nie jest dyskryminujący.
Radny prosi o analizę stanu faktycznego w tym obszarze i podjęcie ewentualnych działań umożliwiających podróż dwóch lub trzech osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w jednym tramwaju.
Miasto w odpowiedzi informuje, że przepisy porządkowe i regulamin przewozów nie określają maksymalnej liczby przewożonych osób na wózkach inwalidzkich. Ograniczenia wynikają przede wszystkim z możliwości technicznych pojazdu (jego konstrukcji) i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów oraz spełnienia wymagań wynikających z przepisów dotyczących homologacji pojazdów.
Transport osób korzystających z wózków inwalidzkich jest możliwy wyłącznie w pojazdach, które są do tego przystosowane. Pojazd komunikacji miejskiej musi spełniać wymogi wynikające z przepisów dotyczących homologacji pojazdów, m.in. określających minimalną przestrzeń do przewozu wózka, jej oznakowanie i sposób zabezpieczenia wózka przed przemieszczeniem. W najnowszych tramwajach dwukierunkowych Moderus Gamma (ze względu na drzwi po obu ich stronach) są przygotowane dwa miejsca do przewozu wózków. W pozostałych tramwajach i autobusach możliwe jest urządzenie miejsca na przewóz jednego wózka.
Osoba kierująca pojazdem odpowiada za transport zgodny z przepisami i bezpieczeństwem pasażerów. W razie wypadku osobom poszkodowanym z powodu przewozu tramwajem lub autobusem większej niż dopuszczalna liczby wózków przysługuje roszczenie (na drodze cywilnej) przeciwko kierowcy, który dodatkowo ponosi odpowiedzialność karną za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia.
Ze względu na wskazane wyżej ograniczenia techniczne i prawne komunikacja miejska nie jest w stanie spełnić wszystkich oczekiwań mieszkańców, a usługi transportowe są świadczone w ramach istniejących możliwości.
W odpowiedzi na interpelację radnego, podkreśla się również, że Miasto Poznań, poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, organizuje indywidualny transport osób na wózkach inwalidzkich w systemie "drzwi w drzwi" (w ramach taksówki na telefon), umożliwiając przejazd bezpośrednio sprzed domu do miejsca docelowego.
oprac. red.