Organizacja ruchu na ul. Rynarzewskiej

W piśmie radny zwraca uwagę, że postój taksówek, który jest w tym miejscu od 30 lat nie spełnia swojej funkcji w stu procentach. Obecnie oznakowania TAXI znajdują są całej długości ul. Rynarzewskiej od ul. Ściegiennego do ul. Brzeźnickiej. Zdaniem Tomasza Stachowiaka: "nie ma potrzeby, aby w sytuacji, gdzie rynkiem przewozowym przewodzi UBER czy BOLT był tak duży postój TAXI, ponieważ większość czasu stoi pusty.".
Radny podnosi też kwestię zastosowania w ostatnim czasie zmiany oznakowania poziomego oraz pionowego - co w jego ocenie spowodowało problemy. Zastosowanie przy przejściu dla pieszych linii podwójnej ciągłej, spowodowało zagęszczenie przejazdu przy ul Ściegiennego, a taksówki parkują jednym kołem na chodniku (aby umożliwić przejazd innym pojazdom), przez co powodują już zniszczenia miejskiej infrastruktury. Tomasz Stachowiak przypomina, że chodnik był wymieniany jakiś czas temu. Ponadto po drugiej stronie ulicy jest bardzo wąski chodnik, samochody parkują jednym kołem na jezdni i na ulicy robi się bardzo ciasno.
Radny Stachowiak wnioskuje, aby na postoju TAXI znajdowały się dwa, maksymalnie trzy auta, jak najdalej od skrzyżowania z ul. Ściegiennego oraz zmniejszenie linii podwójnej ciągłej do minimalnej wymaganej w przepisach ruchu drogowego. Prosi też o sprawdzenie stanu krawężnika, naprawę bieżącą stanu płytek chodnikowych; przeanalizowanie czy wjazd na posesję pustej działki po stronie postoju taksówek jest ze stosownymi pozwoleniami oraz o przeanalizowanie kosztów, oraz możliwości - poszerzenia chodnika po stronie bloków.
Miasto odpowiada radnemu, że Miejski Inżynier Ruchu do 30 listopada br. uzgodni z przedstawicielami środowiska taksówkarskiego skrócenie postoju taksówek przy ul. Rynarzewskiej. Zatwierdzony nowy projekt organizacji ruchu zostanie następnie przekazany do realizacji Zarządowi Dróg Miejskich. Zgodnie z sugestią radnego Stachowiaka, Miejski Inżynier Ruchu rozważy również korektę oznakowania poziomego w rejonie postoju.
W opinii ZDM, stan chodnika po zachodniej stronie ul. Rynarzewskiej, wzdłuż postoju TAXI, nie zagraża bezpieczeństwu pieszych i nie wymaga pilnego remontu. Krawężnik również jest w dobrym stanie technicznym. Natomiast naprawa kilku uszkodzonych płytek chodnikowych zostanie zlecona Zakładowi Robót Drogowych w ramach bieżących napraw.
Poszerzenie chodnika po stronie bloków przy ul. Rynarzewskiej wiązałoby się z likwidacją równoległych miejsc postojowych. ZDM szacuje, że na opracowanie dokumentacji projektowej należałoby zabezpieczyć środki w wysokości 120 tys. zł, natomiast na wykonanie prac budowlanych - 300 tys. zł. Zakres prac obejmowałby przebudowę nawierzchni jezdni oraz zmianę lokalizacji krawężnika. Ponadto, konieczne byłoby zaprojektowanie dodatkowych wpustów odprowadzających wody opadowe. Koszty prac związane z odwodnieniem zależałyby od warunków technicznych otrzymanych od spółki Aquanet S.A. W związku z tym szacunkowe koszty prac budowlanych mogłyby ulec zmianie. Właściciel działki, o której wspomina radny w interpelacji, uzyskał zezwolenie na lokalizację zjazdu z ul. Rynarzewskiej na swoją działkę oraz uzgodnił z ZDM projekt budowlany zjazdu.
oprac. red.