grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowa Straż Miejska

Takich zmian w poznańskiej Straży Miejskiej nie było od początku powstania tej formacji. To nie tylko zmiany strukturalne, ale zupełnie nowa filozofia działania.

M. Wiśniewski - z-ca Prezydenta, W. Mateuszewski - komendant SMMP i M. Paszczyński - z-ca komendanta - grafika artykułu
M. Wiśniewski - z-ca Prezydenta, W. Mateuszewski - komendant SMMP i M. Paszczyński - z-ca komendanta

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski odpowiedzialny m.in. za bezpieczeństwo w mieście od początku objęcia funkcji zapowiadał zmiany w Straży Miejskiej. Nowe kierownictwo formacji na czele z wyłonionym w tym roku w drodze konkursu Waldemarem Matuszewskim przygotowało pakiet zmian i harmonogram ich powołania. Plan został przedstawiony podczas konferencji prasowej w dniu 18 grudnia.

- Rocznie około do Straży Miejskiej trafia około 80 tys. zgłoszeń dotyczących bardzo różnych spraw - mówił Mariusz Wiśniewski. - Chcemy, aby strażnicy szybko reagowali na zgłoszenia i byli efektywni, aby więcej ich pracowało w terenie, ale zależy nam też na poprawie ich warunków pracy.

Straż Miejska ma być bliżej ludzi, a ten cel komendant Matuszewski chce osiągnąć m.in. poprzez ściślejszą współpracę z samorządami pomocniczymi. Każde z 42 osiedli będzie miało swojego strażnika, kogoś w rodzaju odpowiednika dzielnicowego policjanta. Strażnicy "osiedlowi" będą mieli za zadania utrzymywania bieżącego kontaktu ze społecznością danego osiedle, będzie można zwracać się do nich z bieżącymi problemami.

Zmieni się struktura referatów. Zostaną one terytorialne dopasowane do obszaru działania komisariatów Policji, bo strażnicy często ściśle z policjantami współpracują. Referaty dzielnicowe to: Stare Miasto, Jeżyce, Północ, Nowe Miasto, Wilda, Grunwald. Oprócz tego referaty ogólnomiejskie: interwencyjny, drogowy, zarządzania operacyjnego, koordynacji służb.

Harmonogram wprowadzania zmian w Straży Miejskiej:

styczeń 2016:

  • nabór 31 strażników i skierowanie na kurs podstawowy
  • reorganizacja patroli szkolnych - utworzenie zespołu profilaktyki
  • utworzenie grupy 42 strażników rejonowych przynależnych do poszczególnych samorządów pomocniczych RMP
  • organizacja referatu Północ
  • sukcesywne przenoszenie strażników do referatów ogólnomiejskich

luty 2016:

  • przygotowania do wdrożenia aplikacji  SWD
  • przesunięcie referatu Wilda do siedziby przy ul. Wierzbięcice

wiosna 2016

  • przejęcie budynku (Głogowska) na potrzeby nowej siedziby

maj-czerwiec 2016

  • przesunięcie referatu Grunwald do siedziby przy ul. Głogowskiej

październik 2016

  • zakończenie reorganizacji

Dziennikarzom zaprezentowano także nowy samochód specjalistyczny Straży Miejskiej. Pojazd jest przeznaczony do transportu bezdomnych, porzuconych psów do schroniska lub rannych zwierząt do miejsc pomocy weterynaryjnej.

(mat)