grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nauka polskiego

Radna Dorota Bonk-Hammermeister zgłosiła interpelację w sprawie organizacji bezpłatnych lekcji języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed wojną.

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców prowadzone są m.in. w Poznańskim Ośrodku Integracji przy ul. Półwiejskiej 17 - grafika artykułu
Kursy języka polskiego dla cudzoziemców prowadzone są m.in. w Poznańskim Ośrodku Integracji przy ul. Półwiejskiej 17

Radna zwraca uwagę, że osoby przybywające do naszego kraju z Ukrainy w przeważającej większości nie znają języka polskiego, co bardzo utrudnia im codzienne funkcjonowanie i znalezienie pracy. W wielu miejscach Poznania organizowane są bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców, prowadzą je zarówno organizacje pozarządowe, jak i szkoły językowe czy poznańskie uczelnie wyższe. To jednak za mało w związku z olbrzymim zapotrzebowaniem. Miejsca na każdym z tych kursów kończą się chwilę po ogłoszeniu.

Dorota Bonk-Hammermeister zwraca się z prośbą o organizację przez Miasto Poznań bezpłatnych kursów języka polskiego dla Ukraińców. Mogą się one odbywać w szkołach, MDK-ach, instytucjach kultury. Prowadzeniem zajęć mogą zająć się zarówno profesjonalni nauczyciele, jak i zapewne wolontariusze z ogromnej bazy zgromadzonej przez Miasto. Radna prosi też, aby, wzorem zgromadzonej na stronach Miasta oferty bezpłatnych zajęć sportowych i kulturalnych, utworzyć na stronach miejskich bazę ofert bezpłatnych lekcji języka polskiego. To znacznie ułatwi Ukraińcom poszukiwanie aktualnych ofert.

W odpowiedzi Urząd Miasta informuje, że wraz z partnerami - Międzynarodową Organizacją ds. Migracji oraz Migrant Info Point (dalej: MIP), realizują projekt pn. "#AKTYWATOR WLKP - wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim". Projekt finansowany jest przez Fundusz Azylu, Migacji i Integracji, budżet państwa oraz Miasto Poznań. W jego ramach utworzono Poznański Ośrodek Integracji, zlokalizowany przy ul. Półwiejskiej 17, w którym MIP prowadzi m.in. kursy języka polskiego dla cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, doradztwo zawodowe, inicjatywy integrujące. W ośrodku udzielane są również porady prawne i konsultacje. Wsparcie oferowane migrantom i migrantkom jest bezpłatne.

Ponadto, Wydział Oświaty UMP zapewnia warunki do uruchamiania nauki języka polskiego dla uczniów - uchodźców przyjętych do szkół prowadzonych przez Miasto Poznań. Organizowane są dodatkowe oddziały przygotowawcze i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Na dzień 23 marca br. w poznańskich przedszkolach i szkołach samorządowych przyjęto łącznie 4883 dzieci/uczniów uchodźców z Ukrainy.

Miasto Poznań w reakcji na zmieniającą się sytuację i rosnące zapotrzebowanie, planuje w najbliższym czasie, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, rozszerzyć działalność Miejskiego Punktu Pomocy przy ul. Bukowskiej. Trwają prace nad zorganizowaniem w tym miejscu punktu informacyjnego, który będzie oferował pomoc psychologiczną, prawną, kursy języka polskiego oraz zajęcia wspierające. 

Informacja o rozszerzeniu działalności Miejskiego Punktu Pomocy przy ul. Bukowskiej zostanie udostępniona na oficjalnych stronach internetowych Miasta Poznania.

oprac. red.