grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Narkotyki zagrożeniem przede wszystkim dla młodych

Uzależnienia od narkotyków i podobnych substancji oraz profilaktyka i walka z tym zjawiskiem były tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, Policji, służby zdrowia.

konferencja, prowadzący stoi za stołem, na ekarnie wyświetlony slajd, słuchają i oglądają ludzie siedzący na krzesłach - grafika artykułu
Jedno ze spotkań organizowanych przez Miasto Poznań, dotyczących profilaktyki uzależnień, fot. Straż Miejska Miasta Poznania

Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Magdalena Pietrusik-Adamska wraz ze swoimi współpracownikami mówili o działaniach podejmowanych przez Miasto i zgromadzonej na ten temat wiedzy. Wydział realizuje m.in. aktualizowany corocznie przez Radę Miasto program profilaktycznych. Rynek narkotyków, dopalaczy i innych substancji cały czas zmienia się, pojawiają się nowe formy dystrybucji, środki te są coraz łatwiej dostępne. Niestety w społeczeństwie coraz większe jest przyzwolenie na tzw. narkotyki "miękkie", jednak od nich niedaleko już do sięgnięcie po tzw. "twarde". Najbardziej narażoną grupą wiekową są najmłodsi - młodzież szkolna.

Doktor Eryk Matuszkiewicz ze szpitala miejskiego im. F. Raszei potwierdza, że wiek inicjacji narkotykowej obniża się, co jest wynikiem m.in. dostępności. Wśród najbardziej powszechnych środków dominują psychostymulanty - mefedron, amfetamina. Głośny ostatnio w mediach fentanyl na razie, to na razie pojedyncze przypadki. Eyrk Matuszkiewicz potwierdza również, że uzależnienie zaczyna się od tzw. "miękkich" substancji, a później osoby uzależnione przechodzą na cięższe substancje. Narkotyki mogą też być przyczyna zaburzeń psychicznych. Podkreślał, że działania profilaktyczne mają sens, choć nie od razu przynoszą efekty.

Komendant miejski Policji w Poznaniu insp. Robert Kasprzyk mówił, że w przypadku fentanylu, znając potencjalne zagrożenie, można już podejmować pewne działania z wyprzedzeniem, aby nie "przespać" momentu, gdy sytuacja rozwinie się. Wskazał, że w przypadku młodzieży krytycznym wiekiem jest 16 lat, moment przejścia ze szkoły podstawowej do średniej, związany z tym stres i często zagubienie. Ważna jest szybka reakcja i współpraca rodziców, gdy spostrzegą niepokojące zachowania u swoich dzieci.

Urzędnicy miejscy wskazywali również na uzależnienia behawioralne, od internetu, smartfonów, zakupów, hazardu, które często powodują, że osoby szukając prób rozwiązania problemów finalnie sięgają po narkotyki. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski zwracał uwagę na powszechne we współczesnym świecie przebodźcowanie młodych ludzi, co potwierdza się w rozmowach z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych. Miasto realizuje programy edukacyjne w szkołach, stara się uświadamiać rodziców, uczniów, nauczycieli, w działania angażuje się Straż Miejska, wspiera finansowo policję, w wykrywaniu przestępstw narkotykowych w przestrzeni miejskiej ważną rolę odgrywa monitoring. Mariusz Wiśniewski podkreślał, że w walce z tym zjawiskiem wymagana jest systemowa polityka państwa. Radni w dyskusji podkreślali, że w skutecznym przeciwdziałaniu tym zjawiskom i ochronie przede wszystkim ludzi młodych ważne jest wspólne i konsekwencje działanie rodziców i środowiska szkolnego, a to nie zawsze występuję. Ważne też, aby osoby zgłaszające takie przypadki nie czuły się w tym osamotnione i miały wsparcie instytucjonalnej.

oprac. red.

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi dwa telefony zaufania

  • Pomarańczowa Linia: 061 843 01 01, codziennie w godz. 8-18
  • dla osób uzależnionych i ich rodzin (gdy jesteś osobą uzależnioną/współuzależnioną potrzebującą wsparcia bądź zastanawiasz się jak podjąć pierwsze kroki w leczeniu, gdy ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony i chcesz mu pomóc)
  • pomoc świadczą psychologowie, terapeuci uzależnień, trenerzy wsparcia psychologicznego i inni specjaliści Hostelu dla osób uzależnionych
  • Niebieska Linia: 509 018 019, od poniedziałku do soboty w godz. 12-19
  • dla osób doświadczających przemocy, dla świadków przemocy (w sytuacjach gdy doświadczasz przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, kiedy jesteś świadkiem przemocy, szczególnie wobec dzieci i osób starszych
  • pomoc świadczą interwenci (psychologowie, pedagodzy, prawnicy) Punktu Interwencji Kryzysowej