Jest to zapis wykładów popularnonaukowych wygłoszonych w ramach VIII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który odbył się w 2012 roku. Całość można pobrać w formie bezpłatnego e-booka ze strony internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Muzeum wydało tom wspólnie ze współorganizatorami lądzkiego festiwalu: Stowarzyszeniem "Unia Nadwarciańska" i Starostwem Powiatowym w Słupcy. Wśród autorów znaleźli się wybitny znawcy epoki średniowiecza - Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
"Pisząc i rozprawiając o średniowieczu, trudno przejść obojętnie obok najważniejszych postaci owej epoki - królów i biskupów. Jednak poświęcając im naszą książkę, nie tyle będziemy opowiadać o losach konkretnych osobistości, jakkolwiek różne epizody z ich życia są tu często przywoływane, ani też o mechanizmach polityki, którą uprawiali, lecz o ich miejscu w kulturze i obyczajowości wieków średnich, idei władzy, którą reprezentowali, a także o sposobach jej sprawowania i manifestowania. Problem ten jest głównym tematem tekstów przygotowanych przez zaproszonych naukowców" - pisze wstępie dr Michał Brzostowicz, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu
Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "VIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą". Książka ukazała się pod redakcją Michała Brzostowicza, Macieja Przybyła i Jacka Wrzesińskiego.