"Kolejorz" pochodzi z Dębca

Tablica stanęła przy ul. 28 Czerwca 1956 r., w miejscu gdzie wcześniej znajdowało się wejście i kasy przed stadionem na Dębcu. Obiekt powstał w latach 30. XX w. Pierwszy mecz rozegrany został na nim 23 września 1934 roku. Po wojnie to tam rodziła się popularność Kolejorza, a tercet ABC - Teodor Anioła, Edmund Białas i Henryk - wraz z kolegami zyskali przydomek "Bombardierzy z Dębca".
Oficjalnie trybuny mogły pomieścić 18 tysięcy osób, ale często na mecze przychodziło znacznie więcej. W latach 70., po powrocie Lecha do 1. ligi, obiekt okazał się za mały i zespół rozgrywał spotkania na stadionie im. 22 lipca (później E. Szyca), a później przeniósł się na ul. Bułgarską. Ostatni ekstraklasowy mecz na Dębcu rozegrano 17 listopada 1996 r.
- W roku stulecia Lecha Poznań chcemy przypomnieć, że historia Lecha jest nierozłącznie związana z naszym miastem. To nie tylko stadion miejski przy ul. Bułgarskiej, ale właśnie takie miejsca jak to na Dębcu, gdzie drużyna rozgrywała swoje mecze do końca lat 70. XX wieku - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Tablica powstała we współpracy klubu Lech Poznań z Urzędem Miasta Poznania. W uroczystości oprócz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania wzięli także udział m.in.: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta Poznania i Karol Klimczak - prezes Lecha Poznań.
*
Tego samego dnia (wtorek, 12 kwietnia) w Domu Kultury Kolejarza odbyła się promocja "Kroniki Miasta Poznania" - KKS LECH POZNAŃ.
Spotkanie poprowadzili redaktor prowadzący tom - Piotr Grzelczak, redaktor naczelny "Kroniki" - Przemysław Matusik i dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania - Katarzyna Kamińska.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wiceprezydent Poznania - Mariusz Wiśniewski, autorzy artykułów, osoby związane z Lechem Poznań, kibice i dziennikarze.
oprac. red.